siarczany w wodzie

Czy zawarte siarczany w wodzie mają wpływ na zdrowie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czym są siarczany w wodzie, skąd się biorą, a także jaki mają wpływ na nasz organizm? Jeśli tak, to czytając ten wpis poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Siarczany w wodzie

Siarczany (sole i estry kwasu siarkowego) są najbardziej rozpowszechnionym składnikiem obecnym w wodach naturalnych. Przedostają się do wody poprzez procesy, takie jak ługowanie gleby, wymywanie skał osadowych oraz utlenianie siarczków metali ciężkich. Należy mieć jednak świadomość, że siarczany trafiają do wody także przez szkodliwą działalność człowieka. Wody powierzchniowe, takie jak jeziora, rzeki czy morza najczęściej padają ofiarą przemysłu metalurgicznego oraz chemicznego. Innym zagrożeniem są ścieki spływające do naturalnych zbiorników wodnych. Jako przyczynę występowania siarczanów w wodzie można także wymienić kwaśne deszcze – takie opady wsiąkają w glebę, a stamtąd szkodliwe substancje przedostają się do wód gruntowych. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia, dopuszczalna ilość siarczanów w wodzie pitnej nie powinna przekraczać 250 mg/l.

Woda z kranu a siarczany

Niektórzy, chcąc szybko ugasić pragnienie, sięgają po wodę z kranu. Jednak tak zwana „kranówka” nie zawsze będzie dobrym wyborem. Jeśli pijąc surową wodę z kranu czujesz gorzkawy smak, może to oznaczać, że zawarte w niej siarczany przekraczają dopuszczalne normy do spożycia przez człowieka. Taka woda może działać przeczyszczająco, co w konsekwencji prowadzi do silnych biegunek oraz odwodnienia. W związku z tym, surowej kranówki powinny unikać przede wszystkim osoby ze szczególnie wrażliwym układem pokarmowym. Jeśli jesteś eko i nie chcesz kupować wody butelkowanej, zapoznaj się z naszą ofertą uzdatniania wody, dzięki której zawsze będziesz mógł sięgnąć po kranówkę bez obaw o negatywne skutki. Proponujemy usunięcie siarczanów z wody poprzez wykorzystanie systemu odwróconej osmozy – nowoczesny filtr zamontowany pod zlewem zapewni stały dopływ świeżej, czystej wody spożywczej. Filtr jest niewielki, w związku z czym bez trudu zmieści się nawet w małej szafce. Inne atuty naszego filtra, to: łatwa wymiana, solidna konstrukcja oraz designerski wygląd. Do zestawu dołączamy także specjalna diodę do zamonotwania na kranie, która pozwoli Ci stale monitorować jakość wody.

Siarczany w wodzie a zdrowie

Wbrew pozorom siarczany nie są zagrożeniem, którego powinniśmy unikać jak ognia. Spożywane w odpowiednich ilościach mogą przyczynić się do poprawy stanu naszego zdrowia. Szczególnie te występujące w wodach mineralnych, które mogą mieć zastosowanie lecznicze. Zawarte w takiej wodzie nie są szkodliwe, ponieważ nie pochodzą z zanieczyszczeń. Ich źródłem są jony siarczanowe ze skał osadowych, które uwalniają wapń, potas i magnez. Spożywanie leczniczej wody o wysokim stężeniu siarczanu (powyżej 250 mg/l) może nieść szereg pozytywnych skutków, takich jak poprawa pracy jelit, łagodzenie zaparć czy obniżenie poziomu cukru we krwi. Należy jednak odpowiedzialnie podejść do tematu – jeśli chcesz zacząć spożywać taką wodę, najpierw porozmawiaj z lekarzem, który po szczegółowym wywiadzie dobierze odpowiednią dla Ciebie dawkę siarczanu zawartego w wodzie mineralnej.

Siarczany przedostające się do organizmu z wodą – spożywane w odpowiednio małych ilościach – nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak nie chcesz ich przyswajać, możesz zdecydować się na proces uzdatniania wody.