Dlaczego woda z kranu ma nieprzyjemny zapach?

Dlaczego woda z kranu ma nieprzyjemny zapach?

Problem nieprzyjemnego zapachu wody może pojawić się niespodziewanie. Potrafi zaskakiwać, ponieważ jego przyczyny, choć zazwyczaj łatwe do usunięcia, są często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Warto poznać kilka najczęstszych przyczyn powstawania przykrego zapachu w wodzie z kranu.

Z reguły pojawiające się określenia nieprzyjemnych zapachów wody z kranu to woń siarkowodoru, metaliczny, stęchły, chlorowy i chemiczny. Każdy z tych przypadków może mieć inną przyczynę. Jedną z podstawowych kwestii, o którą warto zadbać w sytuacji zapachu siarkowodorowego jest upewnienie się, że w instalacji wodociągowej nie są obecne bakterie beztlenowe. Ich rozwojowi sprzyja wysoka zawartość związków żelaza i manganu, jak również niskie natlenienie. Inny przypadek – zapach metaliczny, może być powodowany przestarzałą instalacją wodociągową. Z kolei nadmierne używanie środków dezynfekujących może powodować wrażenie zapachu chlorowego i chemicznego.

woda z kranuW celu pozbycia się bakterii z przewodów wodociągowych można skorzystać z urządzeń uzdatniających – napowietrzaczy wody, specjalistycznych filtrów czy odżelaziaczy. Pomóc może też regularne podgrzewanie wody w instalacji do ok. 75 stopni Celsjusza. Ograniczenie zawartości żelaza w wodzie, a także zadbanie o jej odpowiedni stopień napowietrzenia powoduje, że bakterie tracą komfortowe warunki rozwoju i przestają się namnażać. Jeśli źródłem problemu nie są bakterie, jego usunięcie również najczęściej wymaga zastosowania odpowiedniej filtracji wody z substancji w niej rozpuszczonych. W szczególnych przypadkach konieczna może być wymiana instalacji wodociągowej lub urządzeń, przez które przepływa woda zanim wydostanie się przez kran.

Zapewnienie odpowiedniego stopnia parametrów wody używanej w domu, czyli zadbanie, by nie była zbyt twarda lub miękka, wiąże się z wieloma bezpośrednimi korzyściami. Oprócz trwałego usunięcia przykrych zapachów, dobra jakość wody przyczynia się do polepszenia jej smaku i wyglądu (klarowności), gwarantuje zmniejszenie zużycia urządzeń AGD – czajników, podgrzewaczy, parowarów, pralek, kotłów czy samej instalacji; zapobiega osadzaniu się kamienia i korozji, polepsza jakość prania oraz zmniejsza potrzebę zużycia detergentów; wpływa także na zdrowy wygląd skóry i włosów.

Koszty urządzeń filtrujących i uzdatniających wodę, poprzez wszystkie wspomniane wyżej korzyści, jakie oferują, szybko zwracają się, a dodatkowo zapewniają wysoki komfort użytkowania poprzez np. wpływ na smak i wygląd przygotowanych potraw czy napojów, zredukowanie zabrudzeń tworzonych przez osady na różnych powierzchniach w domu czy też poprawę bezpieczeństwa używanej wody (niefiltrowana woda może powodować podrażnienia, alergie, a niekiedy nawet zatrucia). Odkładająca się warstwa osadu z niefiltrowanej wody może przyczyniać się również do niebezpiecznych awarii instalacji wodnej w domu, wynikających np. z oscylacji ciśnienia czy zatorów.