Mętność wody

Mętność wody

Mętność wody to właściwość optyczna określająca zdolność do pochłaniania i rozpraszania promieni świetlnych. Wywołują ją nieorganiczne i organiczne cząstki. Powodują one, że woda ma nieestetyczny wygląd i nieładny zapach. Wśród nieorganicznych cząstek, które zanieczyszczają wodę wyróżnia się glinę, piasek, ołów, wytrącone związki żelaza i mangamu oraz chemiczne odpady pochodzące ze ścieków. Do organicznych natomiast należą związki humusowe, obumarłe rośliny, plankton, bakterie. Zdarza się, że mętność wody występuje okresowo, na przykład podczas roztopów lub powodzi. Najczęściej zanieczyszczane są wody powierzchniowe. Zdarza się jednak, że po wydobyciu wód głębinowych na powierzchnie, zanieczyszczenie ich wzrasta ze względy na wytrącanie się związków żelaza.

mętność wodyW mętnej wodzie znajduje się wiele pasożytów, bakterii i niebezpiecznych związków chemicznych. Po jej wypiciu człowiek może poważnie zachorować. Kąpiel w takiej wodzie to też ryzyko wystąpienia zakażeń i chorób skóry. Mętność ma także wpływ na skuteczność dezynfekcji powierzchni. Środki czyszczące mają słabsze działanie w wodzie zanieczyszczonej. Teoretycznie woda wodociągowa, z której korzystamy w domu spełnia wszystkie wymagane normy. Powoduje jednak powstawanie i osadzanie się kamienia na urządzeniach AGD i armaturze w łazience i kuchni, a także powoduje wysuszanie skóry.

brudna wodaUzdatnianie wody to proces polegający na doprowadzeniu wody do takiego stanu, aby można było ją bezpiecznie stosować. Normy jakie musi spełniać woda są różnie dla przemysłu, dla hodowli zwierząt i dla wody wodociągowej. Stosuje się różne metody i technologie dla filtracji wody. Najbardziej popularnym sposobem jest dezynfekcja. W wodzie żyje dużo drobnoustrojów i bakterii, które powodują wiele groźnych dla człowieka chorób. Dlatego do dezynfekcji wody stosowane są cząstki ozonu, chloru i fluoru, a także promieniowanie UV, które zabijają większość niebezpiecznych mikroorganizmów. Kolejnym sposobem na poprawę jakości wody jest jej zmiękczanie, na przykład przy użyciu jonitów. Polega to na usunięciu związków i substancji, które powodują jej twardość. Są to między innymi związki wapnia i magnezu. Często stosowanym sposobem na uzdatnianie wody jest odwrócona osmoza. Odwrócona osmoza polega na dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu. Jest to podstawowa metoda odsalania wody morskiej oraz oczyszczania ścieków przemysłowych. W wyniku odwróconej osmozy otrzymuje się tak zwaną ultra czystą wodę. Kolejnymi sposobami są odżelazianie lub odmanganie wody, polegające na usunięciu z cieczy nadmiernych ilości związków żelaza i manganu oraz aeracja, czyli napowietrzanie wody w celu usunięcia rozpuszczonych w niej gazów.

mętna woda z kranuWoda wodociągowa dostępna w każdym domu poddawana jest różnym metodą filtracji, aby była jak najzdrowsza dla ludzi. Jednak nie jest ona w pełni pozbawiona zanieczyszczeń i związków chemicznych. Istnieją jednak sposoby, żeby można byłoby cieszyć się zdrową, miękką wodą, którą można pić prosto z kranu, jest bezpieczna i nie niszczy sprzętu AGD. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzeń poprawiających jakość wody. Na rynku dostępny jest bogaty wybór filtrów wodnych, które działają zmiękczająco i oczyszczająco. Gwarantują one nie tylko większe bezpieczeństwo i troskę o zdrowie, ale także oszczędność i mniejsze zużycie środków dezynfekujących.