Plusy i minusy zmiękczania wody

Plusy i minusy zmiękczania wody

Twarda woda może być przyczyną wielu kłopotów. Problem ten dotyczy różnych regionów Polski. Na szczęście na rynku można znaleźć coraz więcej różnych modeli zmiękczaczy wody. Jakie są plusy i minusy ich stosowania?

Jak działa zmiękczanie wody?

W twardej wodzie rozpuszczone są sole magnezu i wapnia oraz żelazo i mangan. To właśnie te związki są odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Może to powodować zatykanie rur w instalacji kanalizacyjnej, a także wpływać na szybsze psucie się urządzeń AGD.  Zmiękczanie wody polega na redukcji kamienia. Systemy zmiękczające mają za zadanie wymianę jonów magnezu i wapnia na jony neutralnego sodu. Produktem końcowym procesu jest miękka woda.

Jednym ze skutecznych rodzajów urządzeń są zmiękczacze wody z filtrem węglowym. Oczyszczają wodę nie tylko z zanieczyszczeń mechanicznych, ale również usuwają nieprzyjemny zapach chloru. Filtry węglowe do wody są tanie w eksploatacji i nie zajmują dużej ilości miejsca.

Zmiękczanie wody – zalety

Zakup zmiękczacza do wody to praktycznie same zalety. Dlaczego warto wyposażyć swój dom w to urządzenie?

  • Unikanie kosztownych napraw – jedną z głównych korzyści jest zniwelowanie problemów związanych z osadem pozostawianym przez twardą wodę. Rury pozostają czyste wewnątrz i znacznie rzadziej występują awarie instalacji.
  • Wydłużenie żywotności pralek czy ekspresów – korzystając z urządzeń zmiękczających wodę można znacznie przedłużyć żywotność urządzeń AGD. Ich części nie ulegają przedwczesnemu zużyciu ze względu na to, że miękka woda po prostu nie pozostawia po sobie kamienia.
  • Mniejsze koszty ogrzewania – wartość rachunków za ogrzewanie jest wyższa w domach, w których jest twarda woda. Wynika to z tego, że twarda woda jest gorszym przewodnikiem ciepła niż stal.
  • Gładka skóra i włosy – korzystanie z miękkiej wody minimalizuje ryzyko pojawiania się podrażnień i kłopotów z cerą.

Wady zmiękczania wody

Choć zalety filtrów do wody zdecydowanie przeważają nad nielicznymi wadami, należy mieć świadomość o słabszych stronach tych urządzeń. Zmiękczacze do wody wymagają dosypywania soli do zbiornika. Jest to dodatkowy obowiązek, o którym należy pamiętać na co dzień. Systemy z reguły podczas pracy emitują dźwięki. Może być to uciążliwe dla osób, które cenią sobie w domu ciszę. Poza tym, zmiękczona woda zawiera dość dużo sodu. Nie jest więc najlepszym wyborem dla osób na diecie niskosodowej.

Plusy zmiękczania wody zdecydowanie przeważają nad minusami. Warto zainwestować w zmiękczacz wody z filtrem węglowym i cieszyć się długofalowymi oszczędnościami w domowym budżecie.