Sposoby na urozmaicenie smaku wody

Sposoby na urozmaicenie smaku wody

Każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia wody oraz korzyści, jakie dzięki niej można pozyskać. Woda jest także niezbędnym elementem diety człowieka. Jednak jej spożywanie w czystej formie zwykle traktowane jest jako obowiązek, nie jako przyjemność. Aby nie zmuszać się do tej czynności, warto zastosować kilka metod, które nie tylko poprawią smak wody, ale również urozmaicą jej właściwości zdrowotne.

Naturalne sposoby na uatrakcyjnienie smaku wody są o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu niż na przykład wody smakowe, które możemy kupić w każdym sklepie. Zazwyczaj zawierają w sobie konserwanty i aromaty, a także sztuczne słodziki, takie jak aspartam. W jednym litrze wody smakowej znajduje się ponadto 250 dodatkowych kalorii – jej regularne spożywanie może zatem przyczynić się do niechcianej nadwagi.

Urozmaicenie smaku wodyAby ulepszyć zwykłą wodę wystarczy połączyć ją z naturalnymi składnikami. Pierwszym najprostszym rozwiązaniem jest dodanie do wody kilku kropel soku ze świeżych owoców, najlepiej wyciskanych samemu. Może to być cytryna, limonka, grejfrut, żurawina, granat – wedle upodobań. Ciekawe w smaku mogą okazać się mieszanki soków. Dzięki takiemu połączeniu otrzyma się nie tylko smaczny, orzeźwiający napój, ale również wzbogacony w dodatkowe witaminy i przeciwutleniacze zawarte w sokach z owoców.

Wrzucenie całych owoców do wody również poprawi jej smak. Doskonale nadają się do tego wszelkie cytrusy, które bez wyciskania, powoli uwalniają soki i intensywny smak. Prócz klasycznych owoców dodawanych do wody warto poeksperymentować z innymi, równie soczystymi. Maliny, czy arbuz po uprzednim zgnieceniu również świetnie sprawdzą się w tej roli. Dogodniejszą formą są owoce czy warzywa w plasterkach, np. truskawki albo ogórek. Chcąc uzyskać tylko delikatny posmak, dobrze jest zastosować sitko lub zaparzacz do herbaty, w którym umieszcza się owoce, a następnie całość wkłada do dzbanka z wodą. Intensywność smaku zależeć będzie od czasu trzymania owoców w wodzie.

Owocowe kostki loduPodawanie wody z owocami może przybrać dowolną formę. Kolejną są owocowe kostki lodowe, polegające na zgnieceniu sezonowych owoców na puree i umieszczeniu ich w pojemnikach na lód. Bardziej kreatywni mogą rozważyć przygotowanie kostek z soku, kawy czy herbaty. Prócz znakomitego smaku, napój będzie ciekawie się prezentować.

Zioła również wpłyną na wzbogacenie smaku wody. Świeże liście mięty, bazylii, oregano, gałązka koperku będą doskonale pasować do wody podawanej w czasie obiadu. Dzięki połączeniu mięty z cytryną uzyska się pyszne i orzeźwiające bezalkoholowe mojito. Aby smak ziół był jeszcze intensywniejszy, można zalać je na noc wodą.

Woda z cynamonemAby dodać wodzie dodatkowych korzyści zdrowotnych, świetnym pomysłem jest połączenie jej z cynamonem. Taka mieszanka obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Wystarczy zagotować jedną laskę cynamonu w wodzie (filiżanka wody). Tak przygotowaną esencję można rozcieńczać z wodą i cieszyć się wyjątkowym smakiem.

Jeśli wymienione metody wydają się nieprzekonujące, istnieją inne formy dostarczania wody do organizmu. Spożywanie jej w postaci herbat, ciepłych zup, czy bulionów zapewni konieczną dzienną dawkę wody. To także idealny sposób na rozgrzanie organizmu po powrocie z jesiennego spaceru.