Udział wody w regulacji temperatury ciała

Udział wody w regulacji temperatury ciała

Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, wynoszącej średnio 36,6 °C jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie. Wahania w jedną lub drugą stronę mogą wywołać zaburzenia, których konsekwencje będą nieodwracalne, dlatego warto uświadomić sobie owe zagrożenia i poznać łatwe sposoby radzenia sobie z nimi.

Wychłodzenie organizmu

zimnoJeśli temperatura ciała spadnie nieznacznie poniżej 36,6 °C istnieje ryzyko, że takiej osoby nie ominie przeziębienie. Kiedy zaczyna się odczuwać dreszcze to znak, że organizm wysyła pierwszy sygnał i próbuje zmusić mięśnie do aktywności. Chce wytworzyć także więcej ciepła, bo funkcjonowanie organów zostaje powoli zaburzane. Można oczywiście sobie z tym poradzić poprzez ocieplenie ciała dodatkowym ubraniem czy gorącym napojem – gorzej, jeśli poza dreszczami zacznie się odczuwać dezorientację i zawroty głowy. Te objawy oznaczają łagodną hipotermię, którą trzeba jak najszybciej zażegnać. Należy poszukać pomocy lub dotrzeć do źródła ciepła – w przeciwnym razie będzie coraz gorzej, a to może doprowadzić nawet do śmierci.

Przegrzanie organizmu

Nie mniej niebezpieczna jest sytuacja odwrotna, czyli wysoka gorączka powodująca silne przegrzanie. Jeśli temperatura ciała wzrośnie do 38°C można traktować to jako ostrzeżenie, że organizm właśnie zmaga się z jakąś infekcją. To właśnie przy takiej gorączce białka odpowiedzialne za naszą odporność funkcjonują najskuteczniej, zwalczając drobnoustroje chorobotwórcze. Ponadto taka temperatura nie pozwala na rozmnażanie się niechcianych intruzów. Jeśli jednak gorączka osiągnie ok. 40°C, powinno to szczególnie wzbudzić nasz niepokój. Wówczas organizm jest tak przegrzany, że niestety nie może się już bronić. Zachodzące w nim procesy chemiczne nie przebiegają normalnie, a białka tworzące komórki nerwowe w mózgu mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Zanim dojdzie do tak ekstremalnych sytuacji, organizm sam próbuje przezwyciężyć podwyższanie się temperatury ciała poprzez wzmożenie potliwości.

Termoregulacja

termoPodczas gdy na dworze panują temperatury dużo większe, niż wewnątrz ciała, organizm nie ma możliwości oddania ciepła otoczeniu. Wówczas bardzo istotną rolę gra pot, czyli po prostu woda. Aby ta mogła zamienić się w parę wodną, musi pobrać z otoczenia dużą ilość ciepła. Dzięki temu ciecz zgromadzona w organizmie paruje i w ten sposób ochładza nasze ciało. Warto zapamiętać, że ukojenia nie przyniesie pot spływający strużkami po całym ciele – ten jedynie odwadnia i pozbawia substancji odżywczych.

Organizm ludzki jest zmyślną machiną, w której wszystko ma swoje miejsce i określone funkcje. Nauczony jest radzić sobie z wszelkimi problemami mogącymi zakłócić jego pracę, a do tych bez wątpienia należą wahania temperatury ciała. Mimo dużej samowystarczalności czasem potrzebuje pomocy z zewnątrz, która wspomoże uruchomione procesy obronne. Warto dlatego dla zachowania odpowiedniej temperatury ciała niezbędnej do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów fizjologicznych pić wodę. Oczywiście ta powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, więc jeśli decydujemy się już na pozyskiwanie jej wprost z własnego kranu, powinniśmy pamiętać o jej uzdatnianiu.