Woda i jej znaczenie dla organizmu

Woda i jej znaczenie dla organizmu

Organizm człowieka w znacznej mierze składa się z wody. Występuje ona we wszystkich tkankach i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy zdać sobie sprawę, jak istotne znaczenie woda odgrywa w podtrzymywaniu procesów biologicznych. Woda spełnia wiele funkcji w organizmie, dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, aby nie dopuścić do utraty nadmiernej ilości płynu z organizmu.

Człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet kilka tygodni, ale bez dostępu do wody przetrwa zaledwie kilka dni. Niedostarczenie organizmowi wymaganej ilości wody powodujące odwodnienie rzędu zaledwie 2%-3% prowadzi do zmniejszenia wydolności fizycznej. Wyższy poziom odwodnienia może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci.

wodaWoda wpływa zarówno na efektywność umysłową, jak i fizyczną. Jest niezbędna do zachodzenia procesów życiowych w organizmie oraz prawidłowego przebiegu procesu trawienia. Jest odpowiedzialna za rozpuszczanie i transport pokarmu oraz wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek. Ponadto reguluje temperaturę ciała oraz zwilża błony śluzowe, gałki oczne i stawy. Co więcej, woda usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Należy regularnie uzupełniać poziom wody, gdyż jest ona odprowadzana z organizmu na wiele sposobów. Procesy fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się oraz aktywność fizyczna to niektóre z czynników, jakie mają wpływ na utratę płynów z organizmu. Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, który należy uzupełniać, gdyż możliwości wytwarzania jej w ustroju nie zaspokajają zapotrzebowania organizmu na wodę.

Picie odpowiedniej ilości wody ma działanie profilaktyczne w przypadku niektórych chorób. Może zapobiec chorobie niedokrwiennej serca, która jest objawem niedoboru wody pomiędzy płucami a sercem oraz nadciśnieniu krwi. Ponadto jest pomocna przy migrenach i w przypadku osób chorujących na astmę. Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody może powstrzymywać ataki astmy. Do innych dolegliwości, których można się pozbyć dzięki wypijaniu wystarczającej ilości wody należą bóle głowy, zgaga, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i wysoki poziom cholesterolu.

woda do piciaEfektem niezrealizowania zapotrzebowania organizmu na wodę mogą być poważne zaburzenia zdrowia, takie jak zaburzenia mowy, zaburzenia funkcji poznawczych, zmiany ciśnienia krwi, suchość skóry i śluzówek, której konsekwencją mogą być zakażenia i zaburzenia działania leków oraz wiele innych.

Zapotrzebowanie na wodę jest w dużym stopniu indywidualną kwestią i zależy od diety, temperatury, klimatu i aktywności fizycznej. Zaleca się jednak picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Odpowiedni poziom nawodnienia przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia lub nawet jego poprawy. Ponadto zapewnia witalność i energię, wpływa pozytywnie na stan cery oraz dobre samopoczucie.

Należy pamiętać, że woda powinna mieć odpowiednią jakość, aby była zdatna do picia. Jednym ze sposobów na posiadanie czystej i zdrowej wody jest stosowanie filtrów, które oczyszczają wodę kranową i sprawiają, że jest ona smaczna i bezpieczna dla całej rodziny. Filtr eliminuje konieczność kupowania wody butelkowej i zapewnia nieograniczony dostęp do uzdatnionej wody w całym domu.