Woda Twoją przyjaciółką od serca

Woda Twoją przyjaciółką od serca

O słuszności picia wody, nie trzeba w obecnych czasach nikogo przekonywać. Zdrowy nawyk pomaga utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie, wpływając przy tym pozytywnie na skórę, pracę nerek, wątroby, a także dobre samopoczucie. W jaki sposób serce i układ krwionośny reagują na niewystarczającą ilość opróżnionych butelek? Poniżej kilka zatrważających przykładów.

Wpływ na mięsień sercowy

W przypadkach odwodnień organizmu, gdy spożywanych płynów jest zbyt mało, można to odczuć przez okresowo pojawiające się palpitacje serca. Największa pompa w ciele w 79% składa się z wody, jej trwały deficyt może prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia, mięsień jest wówczas nadmiernie zaangażowany i przemęcza się. Jego osłabienie można łatwo zaobserwować poprzez swoje samopoczucie, które gwałtownie spadnie, można stać się apatyczny, pojawią się również znaczne problemy z koncentracją. Ponadto długie okresy wzmożonej pracy prowadzą do osłabienia włókien mięśniowych, co sprzyja pojawianiu się chorób serca. W ostatnich latach, naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii udowodnili, że osoby, które nie przyjmują zalecanej dawki 2 litrów płynów dziennie, częściej padają ofiarą schorzeń układu krążenia.

Zalecana ilość, a skutki uboczne

kroplaCzy można przedawkować wodę? Okazuje się, że tak. Fala modnych diet, opierających się na dostarczeniu organizmowi jak największej ilości czystego płynu, okazała się mocno szkodliwa, bowiem osoby, których zapotrzebowanie oscylowało w granicach 2 litrów, zaczęły przyjmować od 5 do 10 litrów. Przy siedzącym trybie życia i braku aktywności fizycznej to o wiele za dużo. Taka ilość z łatwością przytłoczy nerki, które zwyczajnie nie nadążą przefiltrować tak ogromnej objętości. W efekcie może pojawić się tak zwane ,,zatrucie wodą” – często występujące u maratończyków, którzy po ukończonym biegu pochłaniają zbyt duże ilości płynów naraz. Pozostałe objawy to brak łaknienia, przez pęcznienie komórek i większe rozrzedzenie krwi ciśnienie podwyższa się, natomiast ilość składników odżywczych nie jest wówczas adekwatna do wykonywanej przez serce pracy. Wszystkie wymienione zjawiska mogą prowadzić do obrzęku mózgu i w skrajnych przypadkach – śmierci wskutek hiponatremii, czyli obniżonego poziomu sodu w surowicy krwi.

Dedykowana woda?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dobranie rodzaju wody do swoich potrzeb. Dzięki odpowiednim filtrom, do picia można wykorzystywać wodę prosto z kranu, co jest rozwiązaniem oszczędzającym nie tylko czas, jak i pieniądze. Wystarczy zapoznać się z ofertą dostępnych filtrów i dopasować taki, który odpowiadać będzie wymaganiom wszystkich członków rodziny. Zmagacie się z alergiami, podrażnieniami skóry lub nie możecie znieść nieprzyjemnego zapachu na ubraniach? Na pewno znajdziecie idealne rozwiązanie, dzięki któremu pozbędziecie się tych męczących problemów.

Jeżeli zastanawiacie się czy warto sięgać po wodę, w obawie przed szkodliwym wpływem na serce, to nie powinniście się tego bać. Przy spożywaniu odpowiedniej ilości, dobranej po ówczesnym przeanalizowaniu trybu życia, kondycji i stanu organizmu, Wasz organizm będzie mógł Wam jedynie podziękować za wsparcie w swojej codziennej pracy.