Woda w ogrodnictwie – czy wymaga uzdatniania?

Woda w ogrodnictwie – czy wymaga uzdatniania?

Marzeniem wielu ludzi jest duży, zadbany ogród z pokaźną ilością kwiatów i zieloną, soczystą trawą, otaczającą przydomowy teren. Zadbana działka wymaga jednak solidnego nakładu pracy i zaangażowania. Jedną z obowiązkowych czynności jakie należy wykonywać jest odpowiednie nawadnianie roślin, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy niedostateczna ilość opadów może zakłócić prawidłowy ich rozwój.

Nie bez powodu mówi się, że woda jest życiodajnym składnikiem. Bez niej nie istniałoby życie na naszej planecie. Daje ona szansę roślinom na prowadzenie procesu fotosyntezy, dzięki czemu osiągają prawidłowy poziom wegetacji. Podlewanie roślin umożliwia uzyskiwanie wysokich zbiorów z upraw prowadzonych w przydomowych ogrodach i sadach. W związku z tym konieczne jest zapewnienie roślinom dostępu do drogocennego płynu. Jakie kryteria powinna zatem spełnić wybierana woda?

waz ogrodowyPrzede wszystkim należy wziąć pod uwagę jej twardość. Większości roślin sprzyja miękka woda, która jest przez nie skutecznie przyswajana. Jej główne źródło stanowi deszczówka oraz woda studzienna i ta pochodząca z naturalnych zbiorników wodnych lub rzek. Twarda woda, jaką znaleźć można w domowych kranach, nie sprawdza się ze względu na dużą ilość soli wapnia w składzie, która po podlaniu może osadzać się na powierzchni roślin, powodując ich osłabienie. Wpływa ona także na zmianę podłoża gleby i jej odczynu, który jest nie mniej ważny w przypadku prawidłowego rozwoju rośliny. Większość z nich, na przykład wrzosy, hortensje czy magnolie, preferuje raczej lekko kwaśny odczyn gleby, dlatego podlanie ich wodą o właściwościach zasadowych może powodować usychanie. Im większej kwasowości wymaga dany gatunek, tym gorzej zniesie twardą wodę użytą do nawodnienia.

O przydatności wody do celów ogrodniczych decyduje także jej zasolenie, które mówi o zawartości soli mineralnych i składników odżywczych w jej składzie. Należy dostosować je do rodzaju roślin oraz nawozów używanych do użyźniania gleby, by nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu substancji mineralnych w ziemi i tym samym jej wyjałowienia. Na działanie zawartych w nawozach środków chemicznych wpływa także twardość wody, która skutecznie obniża ich przyswajalność.

podlewanieNajbardziej ekonomicznym sposobem podlewania roślin jest wykorzystywanie deszczówki, jednak często można spotkać się z jej niedoborem, dlatego też efektywnym sposobem na zapewnienie roślinom odpowiednich warunków jest uzdatnianie wody. Polega ono na dostosowaniu jej właściwości chemicznych do wymagań zgodnie z preferowanym przeznaczeniem. Chodzi tutaj głownie o pozbycie się składników odżywczych oraz obniżenie twardości wody. Jest to możliwe dzięki urządzeniom wykorzystującym zjawisko odwróconej osmozy, zatrzymując zanieczyszczenia na specjalnej membranie i oddając tylko czystą wodę, gotową do użytku. Podobnym działaniem wykazują się montowane w uzdatniaczach złoża jonowymienne. Do oczyszczania wody w warunkach domowych używa się najczęściej filtrów lub montuje domowe stacje uzdatniania wody.

Każda roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości i rodzaju wody, dostosowanych do jej indywidualnych potrzeb. Dlatego przed wykorzystaniem wody z domowych ujęć do prac ogrodniczych, każdorazowo warto zadbać o jej odpowiedni odczyn, twardość i zasolenie. Tylko w ten sposób można sprawić, że rośliny będą rozwijać się bez zarzutu i cieszyć oczy domowników intensywnym zapachem i świeżym wyglądem.