Woda ze studni – czy wymaga uzdatniania?

Woda ze studni – czy wymaga uzdatniania?

Posiadanie własnej studni głębinowej związane jest z szeregiem zalet, jednak woda z niej nie jest urzędowo kontrolowana, dlatego trzeba indywidualnie zadbać o jej sprawdzanie. Pojawia się pytanie, czy wodę z własnej studni trzeba uzdatniać? Tak, ponieważ może okazać się, że zawiera ona związki chemiczne mogące nieprawidłowo oddziaływać na organizm. Jak zatem postępować z wodą z własnej, przydomowej studni? Zachęcamy do lektury!

Możliwe zanieczyszczenia wody

Woda z przydomowej studni może być bardzo zróżnicowana pod względem swojego składu. Jej jakość uzależniona jest od środowiska, w którym jest wykonany dany odwiert, z tego względu można podzielić na zanieczyszczenia pochodzenia antropogenicznego i naturalnego. Nierzadko zdarza się, że do wód studniowych przenikają spływy z pól rolniczych wraz z chemikaliami chwastobójczymi czy pestycydami. Czasami studnia jest zlokalizowana w sąsiedztwie złóż ropy naftowej, co również znacząco może wpływać na jakość wody. Najczęściej w jej składzie można wyodrębnić żelazo, mangan, szkodliwe mikroorganizmy, a także może cechować się niewłaściwą twardością, co kwalifikuje ją do uzdatniania.

Badania wody

Sposób uzdatniania wody należy dobrać do rodzaju zanieczyszczeń, które się w niej znajdują i aby go poznać należy przeprowadzić odpowiednie badania i analizy. W tym celu trzeba we własnym zakresie dostarczyć próbkę do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnego laboratorium. Ogólne badania pozwalają na oznaczenie fizyko-chemicznych parametrów wody (charakterystykę jej zapachu, barwy, mętności, odczynu pH oraz zawartości związków organicznych), a ponadto poziomu natlenienia oraz elektryczną przewodność. Z kolei badania mikrobiologiczne dają analizę potencjalnych zakażeń bakteryjnych, mogących być zagrożeniem dla zdrowia człowieka i zwierząt. Koszty takich badań wahają się od 350 do 400 zł, co zależy od tego, jaki zakres obejmują. Z kolei twardość wody można sprawdzić przy pomocy specjalnych pasków bądź też dokładniejszego testera kropelkowego.

Urządzenia do uzdatniania wody

W zależności od tego, w jaki sposób woda ze studni jest zanieczyszczona, do jej uzdatniania można wykorzystać: filtry posiadające wymienne wkłady, którymi można uzdatniać całą wodę ze studni lub tylko tę przeznaczoną do spożycia, sposób filtracji osmotycznej, wyłącznie do pitnej wody oraz do wszystkich zasobów wodnych metodę wykorzystującą kolumny filtracyjne. Dzięki filtrowaniu można pozbyć się niechcianych chemikaliów oraz bakterii, a także mechanicznie ją zmiękczyć, czyli pozbyć się zbytniej twardości. Uzdatnianie wody sprawi, że będzie ona bezpieczna dla zdrowia i nadająca się do bezpośredniego spożycia.

Uzdatnianie wody z własnej studni to konieczny warunek, aby cieszyć się wodą nadającą się do spożycia. Warto w tym celu rozpocząć od badań analizujących jej skład, aby na ich podstawie dobrać odpowiedni rodzaj filtracji. Szukając właściwych metod uzdatniania dobrze jest skorzystać z oferty sprawdzonej firmy, posiadającej w ofercie profesjonalne urządzenia uzdatniające wodę z przydomowej studni.