Zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym

Zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym

Woda odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Właściwie trudno sobie wyobrazić jak mogłoby wyglądać prowadzenie domu bez jej użycia, a często nieuświadamiany jest fakt, że jakość naszego życia jest uzależniona od jakości wody.

Człowiek w 60-70% składa się z wody. Aby utrzymać ten stan rzeczy należy dostarczać organizmowi 2-3 litrów wody dziennie. To sporo. Jednak duża część wody zawarta jest już w posiłkach, które są dostarczane organizmowi w ciągu dnia. Na smak posiłków ma wpływ woda użyta w trakcie jego przygotowania. Ta z kranu nie zawsze należy do najsmaczniejszych, a wiele osób ciągle ma obawy związane z walorami zdrowotnymi takiej wody. Rozwiązaniem są tu filtry wody, których działanie wpływa na polepszenie smaku wody, a co za tym idzie, jakości potraw przyrządzanych na jej bazie.

naczyniaWoda służy nie tylko do przygotowywania potraw. Ważne zastosowanie znajduje przy utrzymaniu czystości gospodarstwa domowego. Do tego celu często powszechnie używane są urządzenia AGD pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Wiadomo, iż zmywanie naczyń przy pomocy zmywarki jest bardziej ekologiczne od sprzątania w tradycyjny sposób. Zużywamy w ten sposób mniej wody.

Bez względu na sposób zmywania naczyń dużą rolę odgrywa znów jakość wody. Głównym problemem jest jej twardość i nie pozostaje to bez związku na eksploatację urządzeń AGD. Większa twardość wody to większa ilość środków czyszczących, których trzeba użyć, a także krótsza żywotność urządzeń. Kamień, która osadza się na elementach zmywarek czy pralek jest często przyczyną awarii. Aby oszczędzić sobie takich problemów, warto zastosować specjalne filtry, które zmiękczą wodę wydłużając tym samym żywotność urządzeń oraz wpływając na sprawne ich działanie.

prysznicWoda odgrywa ważną wolę w codziennej pielęgnacji. Warto tu też zwrócić uwagę na stosowaną wodę – bogata w związki wapnia i magnezu, odpowiedzialne za jej twardość, powoduje wysuszenie skóry, może być przyczyną powstawania łupieżu. Wiele osób nie lubi używać twardej wody do pielęgnacji włosów, gdyż są one pozbawione miękkości oraz trudno się układają. Rozwiązaniem są tu zmiękczacze wody, dzięki którym podczas kąpieli skóra nie dozna podrażnień, a włosy odzyskają naturalny blask zwiększając przy tym swą objętość.

Jak widać woda jest powszechnie wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Jej jakość ma wpływ nie tylko na urządzenia takie jak pralka, zmywarka czy ekspres do kawy, lecz przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia. Warto mieć świadomość, że woda poddana zmiękczaniu jest bardziej korzystna w codziennym funkcjonowaniu.