Zdrowe nawyki związane z piciem wody

Zdrowe nawyki związane z piciem wody

Woda dla organizmu ma niewyobrażalne znaczenie. To, w jakiej kondycji jest nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie zależy między innymi właśnie od poziomu wody, jaką nasz organizm przyjmuje. W ciągu dnia tracimy płyny, które trzeba potem uzupełnić, by czuć się dobrze. Warto mieć świadomość, dlaczego picie odpowiednich ilości wody jest tak ważne i w jaki sposób wyrobić w sobie ten zdrowy nawyk.

Dziennie zapotrzebowanie to cecha indywidualna i zależy od wielu czynników. Wiek, klimat, choroby, aktywność fizyczna mają wpływ na ilość spożycia wody. Dla dorosłego człowieka, żyjącego w umiarkowanym klimacie, to około dwa litry wody w ciągu dnia. Dużą część tego zapotrzebowania zaspokaja się niezauważalnie pod postacią różnych produktów, które tę wodę zawierają. Jednak to nie wystarczy.

wodaWyrobienie nawyku ułatwi i usprawni codzienne funkcjonowanie. Po przebudzeniu wypicie szklanki wody nie tylko wybudzi organizm ze snu, ale i wpłynie korzystnie na jego metabolizm. Dodatkowo poprawi samopoczucie z rana nawet największym śpiochom. Dzięki piciu wody przed posiłkiem unikniesz również niepotrzebnego objadania się i późniejszego podjadania w trakcie dnia. Dla uatrakcyjnienia spożywania wody można dodać do niej różne naturalne składniki. Jest wiele coraz popularniejszych i co najważniejsze zdrowszych alternatyw dla wód smakowych – cytryna, liść mięty czy imbir będą doskonałym sposobem na urozmaicenie picia wody.

Ważnym aspektem wyrabiania w sobie nawyku picia wody jest noszenie jej zawsze przy sobie, niezależnie czy chce Ci się teraz pić czy też nie. Podobnie jak podczas diety, panuje tu zasada: lepiej mniej i częściej. Warto postawić na ilość i częstotliwość, aby mieć wpływ na samopoczucie. Dzięki takiemu zachowaniu organizm będzie w odpowiedni sposób mógł uzupełnić płyny i przyzwyczaić się do zdrowego nawyku. Omdlenia i odwodnienie nie będą już ryzykiem. Nawet jeśli nie jesteś spragniony, należy praktykować nawadnianie organizmu, by stało się to rytualną czynnością. Pij wodę regularnie, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu i nie narażać zdrowia na niepotrzebne komplikacje.

Wbrew pozorom woda ma smak – każdy ma jednak inne preferencje i potrzeby, dlatego warto wybrać taką, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Prócz standardowego dostarczania wody w postaci płynów, warto często sięgać po owoce. Nie zastąpią one oczywiście i nie dostarczą tyle wody, ile dziennie powinieneś wypić, jednak urozmaicą ten proces.

jedzenieW letnim okresie, gdy upały dają się we znaki, tracisz więcej wody. Należy pamiętać, by stale się nawadniać. Lato to okres, gdy baza owoców jest ogromna, można wykorzystać te, w których składzie dominuje właśnie woda. Takim owocem może być arbuz czy melon – składają się w około dziewięćdziesięciu procentach z wody. Nie tylko orzeźwiają i mają wyjątkowy smak, ale stanowią również źródło cennych witamin w diecie. Nieocenionym owocem jest jabłko. Ta lekka przekąska dostarcza ogrom korzyści dla organizmu. Najlepiej jest spożywać je na surowo, bo wtedy nie pozbawia się ich najważniejszych substancji odżywczych, jak i wody.

Rezultaty praktykowania zdrowych nawyków związanych z piciem wody są zauważalne po pierwszych tygodniach stosowania. Poprawa kondycji wyglądu, zdrowia i samopoczucia powinny być wartością nadrzędną. Jeśli zależy Ci, by czuć się pięknie i zdrowo, zapoznaj się z takimi nawykami i wykorzystuj je w swojej diecie już dziś. Efekty są zaskakujące i przede wszystkim gwarantowane.