3 sposoby na zachęcenie dzieci do picia wody

3 sposoby na zachęcenie dzieci do picia wody

Około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody. Regularne i zbilansowane picie wody ma same zalety, dlatego warto się postarać, żeby stało się to codziennym nawykiem. Trzeba zatem zachęcać i edukować dzieci już od najmłodszych lat, aby dbały o odpowiednie nawodnienie ciała, dietę i ruch. Tylko w jaki sposób przekonać malucha do picia wody?

Dobre podstawy

Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim podstawą jest zapewnienie stałego dostępu do wody, w ostatnim czasie bardzo popularne stały się filtry, dzięki którym oczyszcza się ją z chloru i redukuje twardość. Nie każdy jest przekonany do picia wody “prosto z kranu”, jednak takie urządzenie potrafi skutecznie wyeliminować cały kamień kotłowy i inne szkodliwe substancje. Dziecko pijąc wodę od najmłodszych lat wpaja to sobie w nawyk i później chętniej zaspokaja pragnienie szklanką wody niż kolorowego słodkiego napoju. Warto jednak pamiętać, że uczy się ono od dorosłych, nie tylko rodziców, ale wszystkich, którzy go otaczają, aby dawać dobry przykład można pozbyć się wszystkich niezdrowych nektarów lub oranżady w domu. Dobrze jest zaspokajać ciekawość, tłumacząc maluchom czemu picie wody jest dla człowieka tak istotne, można również zaciekawić go jej właściwościami wykonując proste eksperymenty jak wykonanie kostek lodu.

Prezentacja to podstawa

bidon dla dzieckaNa początku przekonanie dziecka do wypicia szklanki wody może wydawać się celem nie do osiągnięcia, trzeba pamiętać, że organizm szybko przyzwyczaja się do cukru w kolorowych napojach i zmiany nawyków wymagają czasu. Aby zachęcić malucha często wystarczy wymiana zwykłej przezroczystej szklanki na modny w ostatnich sezonach kolorowy słoiczek ze słomką lub ciekawy kubek. Kluczem do sukcesu okazują się gadżety z ulubionymi bohaterami lub postaciami z bajek, zwykła woda może wtedy dla nich nabrać niezwykłe supermoce. Zabierając bidon do przedszkola lub na spacer, który się im podoba mogą pochwalić się koleżankom czy kolegom. Posiadając filtr wody w domu, można ją uzupełniać nalewając bezpośrednio z kranu, co również dałoby dzieciakom wielką frajdę.

Zielone światło dla wody smakowej?

Jeśli dziecko nie chce pić wody warto czasem postarać się i spróbować przygotować ją w nieco odmienny sposób, na przykład z dodatkiem sezonowych owoców. W ogrodach i na targowiskach pojawiają się wtedy świeże maliny, borówki czy truskawki, które maluchy uwielbiają. Ciekawie i zachęcająco wyglądać będzie także pomarańcza, cytryna, które po wyciśnięciu soku z pewnością zaspokoją pragnienie. Takie własne tworzenie kompozycji może uczyć dziecka smaków, a dodatkowo jest kolejną okazją do dobrej zabawy z rodzicem. Upalne lato to idealny czas, aby schłodzić się zimnym napojem, ciekawym pomysłem będzie również zamrożenie w kostkach lodu kawałka brzoskwini czy listka mięty wykorzystując je później do podania dziecku zwykłej wody.

Dzieci biorą przykład z dorosłych, sami więc bądźmy dla nich wzorem i zachęcajmy je do regularnego picia wody. Maluchy nie zawsze dadzą się przekonać argumentami o tym, że to dobrze wpływa na ich zdrowie, dlatego zawsze trzeba mieć dodatkowego asa w rękawie.