Ciepła czy zimna – jaką wodę pić?

Ciepła czy zimna – jaką wodę pić?

Co do tego, że picie wody jest zdrowym i pożądanym nawykiem wie każdy. Na pewno wielu czytelników wielokrotnie słyszało o jej pozytywnych właściwościach, dodatkach, które wzmacniają jej pozytywne działanie i dawkach, jakie dziennie powinno się spożywać. Ale czy kogoś zastanowiło ile stopni powinna mieć pita woda? Okazuje się bowiem, że najlepiej spożywać ją przynajmniej w temperaturze pokojowej.

Mały przeskok temperatur

Przemawia za tym fakt, że największe przyswajanie tej cieczy przez organizm następuje wtedy, gdy jej temperatura jest zbliżona do 37ºC. Wybór ciepłej wody, zamiast zimnej, nie jest obciążeniem dla organizmu, który w tym drugim przypadku musi wykonać dodatkową pracę służącą ogrzaniu przyjętej substancji. Wbrew pozorom również w upalne dni lepiej będzie napić się ciepłej wody, gdyż wówczas organizm otrzymuje sygnał, że musi uruchomić mechanizmy usuwające z niego nadmiar ciepła, dzięki czemu następuje jego ochłodzenie.

Pobudzony metabolizm

szklankaJeśli procesy metaboliczne zachodzące wewnątrz organizmu przebiegają prawidłowo, to wytwarzana wtedy energia pozwala zachować prawidłową pracę mózgu, właściwe działanie organów czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Szklanka ciepłej wody wzmaga te procesy, które przynoszą dodatkową korzyść – wspomagają odchudzanie!

Naturalny detoks

Nasilenie się potliwości jest nie tylko sprytnym sposobem organizmu na schłodzenie się. Wraz z drobnymi kropelkami wydalane są z niego toksyny, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Wdychamy je wraz z powietrzem, zjadamy, wchłaniamy przez skórę, ale też wytwarzamy, zatruwając tym samym organizm. Warto więc regularnie się ich pozbywać, co jest możliwe dzięki piciu ciepłej wody.

Zbawienne na trawienie

okRegulacja pracy jelit, czyli ich odpowiednia perystaltyka zapobiegają powstawaniu zaparć. Jeśli ktoś na nie cierpi powinien włączyć do swojej diety regularne picie ciepłej wody, która stymuluje pracę jelit. Najlepiej spożywać ją każdego ranka, co przyczyni się także do zmniejszenia zakwaszenia organizmu. Ma ona bowiem właściwości, dzięki którym równoważy pH.

Pomoc w walce z bólem

Bóle nawiedzające kobiety, z którymi muszą borykać się podczas każdej miesiączki, można zwalczyć poprzez picie ciepłej wody. Działa ona rozluźniająco na mięśnie, których skurcze powodują przykre dolegliwości – koi i uspokaja. Jest pomocna także podczas skurczy żołądka czy jelit.

Kuracja odmładzająca

Gromadzące się w organizmie toksyny i wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia. Ciepła woda zapobiega temu zjawisku, ponieważ poza wspomnianym wcześniej oczyszczaniem ciała przywraca skórze elastyczność.

Okazuje się więc, że samo picie wody nie wystarczy. Ta zimna może wyziębiać organizm, wymuszając na nim dodatkową pracę, a więc powodując dodatkowe obciążenie. Z tego względu jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia, powinniśmy codziennie pić ciepłą wodę – i to nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie.