Czujesz znużenie w pracy? Wiemy w czym jest problem

Czujesz znużenie w pracy? Wiemy w czym jest problem

Spędzając osiem godzin przy służbowym komputerze, aby nie zasnąć, sięgasz po kolejną filiżankę kawy. Jednak problem może leżeć gdzieś indziej i kofeina prawdopodobnie tylko Ci zaszkodzi.

Niepokojące objawy

Z różnych przyczyn dochodzi do odwodnienia organizmu, a proces ten ma trzy etapy. 2-procentowy ubytek wody przejawia się silnym pragnieniem, suchą skórą i cieniami pod oczami. Kiedy tracisz do 4 procent, możesz odczuwać silne bóle głowy, zawroty, zaburzenia widzenia, ogólne osłabienie, trudności z mówieniem. Na kolejnym etapie pojawia się wzmożona senność, wahania temperatury ciała i parestezje. Jeżeli poziom odwodnienia dojdzie do 15 procent, możesz nawet stracić przytomność. Te objawy znacznie utrudniają koncentrację w pracy, spowalniają czas reakcji i obniżają Twoją efektywność. Zamiast skupić się na obowiązkach, starasz się nie zasnąć i nie zasłabnąć.

Przyczyny

Powodów odwadniania organizmu jest dość sporo. To przede wszystkim spożywanie zbyt małej ilości wody. Jednak ubytki wody mogą powstawać także na skutek przyjmowania nieodpowiednich płynów, takich jak alkohol, kawa, czy silnie słodzone napoje oraz długotrwałego przebywania w pomieszczeniu, w którym powietrze jest wyjątkowo suche – na przykład w klimatyzowanym biurze. Organizm gwałtownie traci wodę podczas wymiotów, gorączek, biegunek i nadmiernej potliwości. Należy pamiętać również o mniej oczywistych powodach odwodnienia – dieta bogata w błonnik i białko oraz intensywne treningi prowadzą do dość szybkiej utraty masy ciała, a w czasie tego procesu organizm traci więcej wody niż tłuszczu.

Nowe nawyki

kawa i wodaJeżeli w pracy czujesz senność i suchość w ustach, zrezygnuj z kolejnej kawy i sięgnij po dzbanek przefiltrowanej wody. Musisz wyrobić w sobie nawyk jej picia, ponieważ należy robić to stale i regularnie, a nie tylko wtedy, kiedy czujesz pragnienie i suchość – wtedy jest już za późno. Jeśli masz problem z uczynieniem z picia wody rutynowej czynności, zaopatrz swój telefon w aplikację, która charakterystycznym dźwiękiem przypomina, że czas na szklankę płynów. To, że nie masz ochoty się napić, nie znaczy, że nie musisz tego robić. O nawadnianiu organizmu należy stale pamiętać. Oprócz tego odpuść sobie lampkę wina do kolacji, ale także wyłącz klimatyzację w pracy. To sprawi, że Twój organizm będzie wolniej tracił cenną wodę. Skąd wiedzieć, że poziom nawodnienia jest już prawidłowy? Będziesz to po prostu czuć – minie uczucie senności, Twoja skóra nabierze jędrności i blasku, a efektywność w pracy wzrośnie dzięki podwyższonemu poziomowi koncentracji.

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma wpływ na wiele aspektów Twojego życia. Nie wolno zapominać o piciu wody – bez niej nie tylko będziesz mieć problem z koncentracją w pracy, ale i z własnym zdrowiem, o które należy dbać jak o najcenniejszy skarb.