Czy picie wody może pomóc ze zmęczeniem?

Czy picie wody może pomóc ze zmęczeniem?

Coraz częściej ludzie cierpią na ogólne zmęczenie i przepracowanie. To efekt szybkiego trybu życia, spowodowanego dużą ilością zajęć. Sposobów na radzenie sobie ze zmęczeniem jest mnóstwo. Czasem wystarczy krótka drzemka czy spacer. Dobrze, jeśli organizm jest odpowiednio nawodniony. Do tego potrzebne jest uzupełnianie płynów – wtedy najlepiej sięgnąć po wodę.

Woda to składnik bez którego organizm człowieka nie może normalnie funkcjonować. Dzięki niej, kształtuje się wygląd skóry, poprawia się koncentracja, ale przede wszystkim pracują prawidłowo narządy wewnętrzne. Człowiek z około 90% składa się z wody, a bez niej organizm przestaje funkcjonować tak jak powinien. Jednym z przykładów są nerki – gry brakuje im wody, nie mogą wykonywać pracy za jaką odpowiadają, a więc filtrować produktów przemiany materii. Wody potrzebuje także mózg. Brak płynów sprawia, że poziom koncentracji spada do minimum, kondycja ruchowa znacząco się osłabia, człowiek staje się nerwowy i w efekcie zmęczony.

sportSzczególnie podczas wysiłku fizycznego czy umysłowego należy pić duże ilości płynów. Woda jest jak paliwo, bez którego nie można dobrze funkcjonować. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie skurczów mięśni, wysuszenia skóry czy problemów z żołądkiem. Kiedy człowiek nie dostarcza swojemu organizmowi wody, to pomimo tego, że np. długo odpoczywa czy śpi, ciągle czuje się zmęczony. Przyczyn zwykle szuka się w przepracowaniu, dużym wysiłku fizycznym, a to zwykły niedobór płynu może stać się sprawcą problemów.

Zmęczony organizm potrzebuje dwa razy większej dawki płynów, niż organizm wypoczęty. Dzieje się tak, ponieważ podczas wysiłku w naszych mięśniach i tkankach dochodzi do spalania energii, której źródłem są także płyny. Picie nadmiernej ilości alkoholu, kawy czy herbaty, zła dieta, mogą źle skończyć się dla organizmu. Brak odpowiedniego nawodnienia może doprowadzić do omdlenia, zaburzeń wszystkich narządów wewnętrznych człowieka.

wodaŻeby odpowiednio nawodnić organizm nie należy pić byle czego. Warto przyjrzeć się temu, co pijemy na co dzień. Dobra woda butelkowana to taka, która zawiera duże ilości jonów, jest to tzw. woda alkaliczna. Jest bardzo podobna do płynów ustrojowych w organizmie człowieka, dociera do wszystkich miejsc i nawadnia ciało już na poziomie komórkowym.

Picie wody jest podstawowym sposobem walki ze zmęczeniem. Jeżeli w organizmie jest jej zbyt mało, to trzeba ją uzupełnić. Człowiek poczuje się lepiej, będzie bardziej skoncentrowany i nie będzie miał problemów z narządami wewnętrznymi, więc będzie zdrowy. A zdrowie jest najważniejsze.