Czy wodą ukoimy ból gardła?

Czy wodą ukoimy ból gardła?

Ból gardła może pojawić się u każdego z nas niezależnie od pory roku oraz kondycji zdrowotnej. Warto jednak wiedzieć, że takie dolegliwości jak chrypka, kaszel czy nieprzyjemne boleści można załagodzić domowymi sposobami. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci zapobiec tej uciążliwej przypadłości.

Woda ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Aby ludzki organizm prawidłowo funkcjonował powinien otrzymywać jej odpowiednią ilość w postaci czystej i bezpiecznej dla zdrowia. Dzięki kuracjom na bazie wody, pozbawionej zarazków możesz skutecznie zmniejszyć objawy bólu gardła.

  • Płucz gardło wodą z solą – jest to skuteczny sposób na ukojenie drapiącego i swędzącego gardła. Do szklanki z ciepłą wodą dodaj jedną łyżkę soli. Tak przygotowaną mieszanką płucz gardło kilka razy dziennie.
  • Nawadniaj organizm – w okresie przeziębień i gryp nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Należy często pić wodę z cytryną oraz ciepłe (nie gorące!) napoje. Dzięki temu nie tylko nawodnisz odpowiednio organizm, ale też załagodzisz objawy bolącego gardła.
  • Nawilżaj powietrze – suche powietrze to jeden z najczęstszych czynników, który podrażnia Twoje gardło. Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym jest stosowanie w domu nawilżacza powietrza, lecz jeśli nie posiadasz takiego urządzenia świetnie sprawdzi się miska z wodą postawiona obok grzejnika. Inną, ale równie skuteczną metodą, jest wykonanie inhalacji na bazie olejków. Do miski z gorącą wodą dodaj dwie krople olejku eukaliptusowego oraz dwie krople olejku z mięty pieprzowej. Tak przygotowaną parę wdychaj dwa razy dziennie przez 10 minut.
  • Płucz gardło naparami z ziół – takie płukanki przynoszą natychmiastową ulgę bolącemu gardłu. Kilka razy w ciągu dnia płucz je naparem z szałwii lub innych specjalnych preparatów, które pomogą odkazić zainfekowane gardło.
  • Kompres na bolące gardło – nieprzyjemne uczucie bólu gardła można załagodzić specjalnie przygotowanym kompresem z dwóch łyżek spirytusu oraz pół szklanki zimnej wody. W mieszance zamocz dużą szmatkę i okryj nią gardło, dodatkowo przykrywając je ręcznikiem. Z takim kompresem połóż się do łóżka na dwie godziny. Gdy się obudzisz ból i obrzęk będzie zauważalnie mniejszy.
  • Woda z octem jabłkowym – ocet jabłkowy znany jest ze swych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku bólu gardła płucz je dwiema łyżkami wspomnianego octu wymieszanego w 100 ml wody.

Z pewnością warto jest znać domowe sposoby na ukojenie bólu gardła na bazie czystej, pozbawionej zarazków wody. Takie metody są niezwykle szybkie i proste w wykonaniu co potwierdza fakt, iż od lat stosowały je ze skutecznością nasze babcie. Kuracje powinno prowadzić się przez kilka dni, jednocześnie pozwalając organizmowi wypocząć. Zaufajmy dobroczynności jaką oferuje nam natura.