Hydroterapia – leczenie wodą

Hydroterapia – leczenie wodą

Woda stanowi około 70% ciała człowieka. Jest ona potrzebna, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Ma ona także zastosowanie w leczeniu, co wykorzystywano już w starożytnej Grecji i Rzymie. W wielu kulturach i religiach nadal praktykuje się obrzędy oczyszczania ludzkiego ciała, umysłu i duszy za jej pomocą.

HydroterapiaHydroterapia, nazywana również wodolecznictwem lub balneologią, to dział fizjoterapii, zajmujący się leczeniem schorzeń i niwelowaniem stresu. Polega na działaniu na zewnętrzne partie ciała wodą w stanie ciekłym, stałym lub gazowym, w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.

Wyróżnia się trzy grupy zabiegów z zastosowaniem hydroterapii. Pierwsza z nich wykorzystuje ciśnienie hydrostatyczne. Wśród niej wymienia się kąpiele częściowe, które polegają na zanurzeniu chorego w wannie do połowy wypełnionej wodą, a plecy i piersi chorego są nią polewane i następnie nacierane za pomocą szorstkiego ręcznika lub myjki.

Skuteczna hydroterapiaKąpiel perełkowa to zabieg wykonywany w temperaturze wody do 39 stopni wykorzystujący powietrze, które doprowadzone jest do dna wanny tworząc pęcherzyki masujące skórę. W kąpielach aromatycznych używane są naturalne olejki z ziół i owoców, które w zależności od kompozycji składników działają relaksacyjnie, energetyzująco lub antycellulitowo. Kąpiele kinezyterapeutyczne wykonywane są w specjalnych wannach lub basenach, w których można wykonywać ćwiczenia. Masaż podwodny z kolei polega na działaniu na zanurzone ciało strumieniem wody.

Druga grupa zabiegów wodnych to te, które wykorzystują ciśnienie. Wśród nich wymienić można natryski stałe, natryski ruchome oraz polewanie. Trzeci rodzaj zabiegów wykonywany jest przy użyciu tkanin. Do tej grupy należy zabieg zmywania ciała chorego za pomocą gąbki lub ręcznika namoczonego w wodzie, zawijanie chorego w mokre prześcieradło, a następnie w ciepły koc, okłady oraz kompresy ciepłe i zimne.

Duże znaczenie w hydroterapii ma również temperatura wody. Gorąca (38-42 st. C) i ciepła (34-37 st. C) rozszerza naczynia powodując obniżenie ciśnienia, zmniejsza ból, działa przeciwzapalnie i uspokaja. Podobnie działa kąpiel w letniej wodzie, jednak oddziałuje nieco słabiej. Chłodna (21-27 st. C) i zimna (8-20 st. C) zwęża naczynia krwionośne i podwyższa ciśnienie żylne i tętnicze.

Leczenie wodą w domuZ leczniczych właściwości wody można także korzystać w domowym zaciszu. Na zmęczone nogi dobre będzie polewanie ich letnią wodą zaczynając od palców stopy poprzez łydkę, aż do kolana i z powrotem. Migrenę i bóle głowy ukoi kompres na czoło i kark. Osoby cierpiące na bezsenność przed położeniem się spać powinny oblewać zimną wodą nogi od kolan w dół. Energię przywróci z kolei szybki prysznic w letniej wodzie. Dla kobiet, które chcą pozbyć się cellulitu, poleca się naprzemienny masaż strumieniem wody ciepłej i zimnej, który usprawnia krążenie.

Wodolecznictwo ma naprawdę wiele korzyści. poprawia przemianę materii, pracę serca i układu krążenia, oczyszcza organizm z toksyn oraz wspomaga odchudzanie. Hydroterapia to świetny sposób na odprężenie się po ciężkim dniu, ukojenie nerwów i rozluźnienie napiętych mięśni. Takie zabiegi działają też nawilżająco na skórę, dzięki czemu staje się ona gładsza i bardziej elastyczna.