Jak zapobiec korozji instalacji wodnych?

Jak zapobiec korozji instalacji wodnych?

Korozja instalacji wodnych wiąże się z niezwykle dużym ryzykiem, ponieważ wszelkie uszkodzenia mogą dotyczyć także lokali sąsiadujących. Warto podejść więc do sprawy odpowiedzialnie i odpowiednio się zabezpieczyć. Przy pomocy jakich środków można to uczynić oraz jakie będą tego efekty?

Czym jest korozja?

Korozja jest procesem stopniowego niszczenia materiału przez kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Jej przebieg oraz intensywność zależą w dużej mierze od elementów, które pozostają ze sobą w stałych stosunkach, ale także od takich czynników jak temperatura czy wilgotność. W systemach instalacji wodnych występują 2 rodzaje – korozja chemiczna i elektrochemiczna. Pierwsza z nich polega na utlenianiu, natomiast druga zachodzi w efekcie elektrolizy, w której korodują obiekty o różnych potencjałach, np. metale o mniejszej i większej szlachetności.

Zagrożenia wynikające z korozji

korozja instalacjiKorozja wpływa negatywnie na szczelność instalacji. Rozpuszczanie niektórych czynników może doprowadzić do powstawania przecieków, które mogą negatywnie działać nie tylko w naszym mieszkaniu, ale także w lokalach bezpośrednio sąsiadujących. Proces ten może także powodować zapychanie się rur, zmniejszając tym samym ciśnienie wody w kranach czy prysznicach, doprowadzając do trwałych uszkodzeń instalacji. Korodujące metale zanieczyszczają także wodę, czyniąc ją niezdatną do picia. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych chorób, wynikających z działania substancji szkodliwych.

Kontrola parametrów wody

Podstawowym czynnikiem decydującym o trwałości instalacji wodnych są parametry jakościowe wody, czyli twardość oraz zawartość poszczególnych pierwiastków, takich jak żelazo czy mangan. Aby odpowiednio zadbać o konstrukcję, należy stale kontrolować te wartości, jednak należy pamiętać, że mają one ścisły związek z wykorzystanymi materiałami. W Polsce nie obowiązują żadne normy, które ściśle zakładałyby użycie danego surowca – dlatego występują rury na przykład miedziane, czy z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie filtrów

czysta wodaNajbezpieczniejszym rozwiązaniem, zarówno dla trwałości instalacji, jak i naszego zdrowia, będzie zamontowanie odpowiednich filtrów. Zapewniają one odpowiednie napowietrzenie wody oraz korygują jej pH, w momencie w którym przyjmuje ono nieodpowiednie wartości. Największą skuteczność zapewniają specjalne urządzenia, które odfiltrowują szkodliwe substancje – zamieniają one związki występujące w formie rozpuszczonej na nierozpuszczone, które mogą być zatrzymane przez powierzchnię filtrującą. Odżelazianie i odmanganianie są bardzo często konieczne, aby instalacja pracowała jak należy.

Zapobieganie procesowi korozji ma ogromne znaczenie dla trwałości instalacji wodnej i zdrowia. Należy pamiętać, że jest to niezwykle powszechny problem, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę, natomiast ignorancja może prowadzić do poważnych konsekwencji. Profilaktyczne zainstalowanie odpowiednich filtrów może zapewnić spokój na dobrych kilka lat.