Jaki wpływ na pranie ma twarda woda?

Jaki wpływ na pranie ma twarda woda?

Czy twarda woda może wpływać na nasze pranie? Tak i to w bardzo dużym stopniu! Szorstkie, nieprzyjemne w dotyku tkaniny, czy też zacieki na ulubionych ubraniach… Dzisiaj o tym, jak sobie radzić z tym problemem.

Twarda woda w domu

W większości naszych domów z kranów leci woda twarda lub też średnio twarda. Co to jednak konkretnie oznacza? Twardość ta związana jest z zawartością jonów żelaza i manganu. Przekłada się to bezpośrednio na nasz komfort, ponieważ twardy płyn powoduje powstawanie osadu, czyli tak zwanego kamienia, na wszelkich sprzętach, które mają z wilgocią na co dzień kontakt, a czego trudno trudno jest się pozbyć. Skoro więc woda ma bezpośrednie przełożenie na sprzęty AGD, nie powinniśmy się dziwić, że wpłynie ona również na jakość naszych ubrań, które pierzemy nawet kilka razy w tygodniu. Problemem, o jakim należy tutaj wspomnieć jest występujące wysokie napięcie powierzchniowe cieczy. W twardej wodzie detergenty znacznie trudniej się rozpuszczają, a także mogą powodować różnego rodzaju osady.

Twarda woda a pranie

Skutki prania w twardej wodzie możemy zauważyć bardzo szybko! Nasze ubrania, w szczególności dotychczas miękkie swetry oraz przyjemne w dotyku bluzy, a także takie produkty jak koce czy pościel mogą stać się szorstkie, drapiące, czy też sztywne, co bezpośrednio przełoży się na nasz komfort. Kolejną kwestią jest po prostu estetyka. Podczas prania w twardej wodzie znacznie szybciej szarzeją białe ubrania. Do tego zauważalne mogą być wspomniane już osady czy też naloty. Problemem są też zacieki, które na pierwszy rzut oka przypominają nowo powstałe plamy.

Uzdatniacz do wody – Twoja oszczędność

Instalacja uzdatniacza wody niesie ze sobą wiele zalet. Miękka woda lecąca z wszystkich kranów w naszym domu zdecydowanie ułatwi życie na wielu obszarach, jednak dzisiaj skupmy się przede wszystkim na kwestiach związanych z praniem. Jak już zostało wspomniane, miękka ciecz może przedłużyć żywotność pralek, ponieważ nie musimy walczyć z kamieniem, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Kolejną kwestią są detergenty, które lepiej będą się rozpuszczać po instalacji uzdatniacza, a co za tym idzie, zaczniemy ich zużywać znacznie mniej. Do tego wszystkiego dobrą jakością cieszyć będą nas także ubrania.

Twarda woda może utrudnić pranie oraz negatywnie wpływać na jakość czyszczonych produktów. Dlatego instalacja uzdatniacza to coś, co bez wątpienia warto jest rozważyć.