Jakie popełniamy błędy pijąc wodę?

Jakie popełniamy błędy pijąc wodę?

Świadomość zdrowego trybu życia wśród ludzi bardzo wzrosła w ostatnich latach. Moda na bycie fit, spożywanie większej ilości warzyw i owoców oraz prawidłowe nawadnianie organizmu niesłodzonymi napojami weszło w nawyk wielu osobom. Niestety często nadmierne dbanie o swoją dietę i fałszywe przeświadczenia mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Błędy popełniane są także w przypadku picia wody.

butelka wodyWśród wielu osób krąży przeświadczenie, że należy wypijać około 2 do 2,5 litrów wody dziennie. Dorosły człowiek wypija około 80 butelek wody rocznie. To aż o połowę więcej niż jeszcze 10 lat temu. Pokazuje to jak bardzo mit ten wkradł się w świadomość ludzi. Prawda jest taka, że większość wody dostarczana jest do organizmu wraz z pożywieniem. Najwięcej znajduje się jej w owocach i warzywach. W dużej ilości występuje także w rybach, owocach morza czy mięsie, a także w „suchych” produktach takich jak chleb. Dlatego ilość wypijanej czystej wody należy dostosować do sposobu żywienia, aktywności fizycznej i warunków klimatycznych.

Często ludzie popełniają także błąd w sposobie dostarczania wody. Według zaleceń najlepiej pić powoli, aby stopniowo uzupełniać braki. Częste wypijanie pół do jednej szklanki wody powoduje, że organizm prawidłowo ją zagospodaruje. Dostarczenie dużej ilości na raz powoduje obciążenie układu krążenia oraz nerek, a nadmiar wody zostaje wydalony. Zbyt duża ilość wody może prowadzić także do powstania przewodnienia hipotonicznego. Konsekwencja tego stanu jest spadek stężenia elektrolitów, objawiający się zaburzeniami pracy mięśni.

picie wodyBłędnym przeświadczeniem panującym wśród ludzi jest także przekonanie, że woda pomaga w odchudzaniu. O ile dobrze jest wypić szklankę wody rano po przebudzeniu, aby pobudzić pracę jelit to nie wykazano, aby powodowało to szybsze efekty odchudzania. Będąc na diecie należy ograniczyć kalorie i wyeliminować picie słodkich napojów, zastępując je czysta wodą. Częstsze picie może powodować uczucie wypełnienia żołądka. Warto więc sięgnąć po nią pół godziny przed posiłkiem. Dzięki temu wypełni ona żołądek i da uczucie sytości powodując, że mniej się zje. Sama woda jednak nie ma właściwości odchudzających. Tak samo złą praktyką jest picie dużej ilości płynów na noc. Woda nie przyspieszy wtedy procesów metabolicznych, a dodatkowo może powodować kłopoty z zasypianiem i zakłócić sen.

Istnieje wiele mitów na temat prawidłowego uzupełniania płynów. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb człowieka. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne, aby czuć się zdrowo. Warto jednak sięgać po wodę świadomie, ponieważ jej nadmiar może zaszkodzić człowiekowi.