Nowe nawyki w nowym roku

Nowe nawyki w nowym roku

Ludzkie ciało składa się w 70% z wody, podczas codziennego funkcjonowania potrzebujesz określonej ilości płynów, co się jednak dzieje kiedy zwiększasz swoją aktywność fizyczną? Często osoby rozpoczynające treningi na siłowni nie zdają sobie sprawy jak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, aby szybciej zobaczyć efekty ćwiczeń. Dlaczego woda jest tak ważna? Wyjaśni Ci to poniższy tekst.

Zapotrzebowanie

Kiedy zaczynasz intensywnie się ruszać, znacząco podnosisz temperaturę ciała i pocisz się, tracąc w ten sposób sporą część płynów. Transport składników odżywczych do mięśni odbywa się przy pomocy wody, dlatego aby strumień pozostał na odpowiednim poziomie, a efekty były stopniowo widoczne, powinno się dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Podczas treningu cardio czy zajęć typu fitness, po ok. 40 min. tracisz 3% wody, odczuwasz to przez znaczący spadek wytrzymałości, aby uprzedzić ten fakt wypij 0,5 litra przed samym wejściem na siłownię, to zdecydowanie zwiększy Twoją efektywność i znacząco ułatwi progres. Dodatkowo zabezpieczysz stawy przed niechcianą kontuzją, zapewniając im odpowiednie środowisko, ułatwiasz im pracę i zmniejszasz powstające przy pracy tarcie, dzięki czemu ruchome łączenia szkieletu posłużą Ci o wiele dłużej. Systematycznie trenująca osoba powinna przyjmować od 3,5 do 7 litrów wody dziennie, wedle zasady im większy wysiłek, tym więcej płynów.

Woda a mięśnie

woda z limonkąWiele osób uczęszczających na siłownie ma zwykle dwa cele: redukcję tkanki tłuszczowej i rozbudowę mięśni. Oba te zjawiska są ściśle związane z produkcją hormonów: kortyzolu i testosteronu. Pierwszy z nich odpowiada za katabolizm czyli rozpad aminokwasów, kiedy jego poziom jest zbyt wysoki, zaczyna on rozkładać aminokwasy obecne w tkankach mięśniowych. Ponadto może być także odpowiedzialny za wzmożone magazynowanie tłuszczu. Jego przeciwieństwem, odpowiedzialnym za anabolizm, czyli budowanie jest testosteron. Zatem chcąc uzyskiwać najlepsze efekty powinieneś zadbać o odpowiedni stosunek tych dwóch składników. Badania dowodzą, iż przy nawet niewielkim odwodnieniu poziom kortyzolu znacząco wzrasta, a jego przeciwnik ma trudności z uwalnianiem, stąd wniosek: bez wody, marnotrawisz swój wysiłek na siłowni.

Ile szklanek?

Badacze wpływu wody na organizm z Kalifornii udowodnili, iż wraz ze wzrostem ilości przyjmowanej wody, zmniejsza się ryzyko zachorowań na choroby serca, raka jelit, raka układu moczowego i schorzeń gruczołów ślinowych. Ile zatem wody powinno się wypijać w ciągu dnia? Wyliczeń jest kilka, jedne mówią o 8 do 12 szklanek na dobę, inne równie wiarygodne o litrze wody na każdy utracony podczas ćwiczeń kilogram masy ciała. Przy czym należy pamiętać, że organizm potrzebuje ok. 30 do 40 min., aby przyswoić 1l płynu.

Chodzisz na siłownię, aby trochę schudnąć przed latem, regularnie budujesz tkankę mięśniową, a może ćwiczenia sprawiają Ci niepowtarzalną frajdę? Bez względu na powód swojej aktywności, pamiętaj, że kluczem do realnych, zdrowych efektów jest picie odpowiedniej ilości wody. Ma to wpływ nie tylko na odżywianie Twojego organizmu, ale także na czyniony progres, gospodarkę hormonalną, a także działa prewencyjnie, zabezpieczając ciało przed licznymi schorzeniami układu moczowego i serca.