Odpowiednie nawadnianie organizmu latem

Odpowiednie nawadnianie organizmu latem

Fale upałów nie ustępują, dlatego każdy z nas poszukuje ochłody i odpoczynku od wysokich temperatur. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem mimo nieznośnego skwaru niezbędne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Na czym polega odpowiednie nawadnianie organizmu latem?

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Przez cały rok, ale szczególnie latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie, powinniśmy pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów. Istotne jest to, by sięgać po butelkę wody nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia i nie wypijać na raz całej jej zawartości. Przyjmowanie wody systematycznie, ale w małych dawkach sprawia bowiem, że jest ona przez cały czas uzupełniana, co zapobiega odwodnieniu organizmu. Skutki niedoboru wody w ciele mogą być bardzo groźne – począwszy od wystąpienia pierwszych objawów, takich jak senność i zawroty głowy, aż po nudności i utratę przytomności. Według zaleceń lekarzy, by uniknąć odwodnienia osoby dorosłe powinny codziennie wypijać około 2 litrów wody (w czasie upałów nawet 3), natomiast dzieci, w zależności od wieku między 200 ml (niemowlęta) do 2 l w wieku nastoletnim.

Jaką wodę pić latem?

Oprócz ilości spożywanej wody bardzo istotna jest również jej jakość. Coraz częściej w związku z koniecznością ochrony środowiska mówi się o tym, by rezygnować z popularnych dotąd wód w plastikowych butelkach na rzecz wody płynącej z naszych kranów. Brak odpowiednich remontów rur wodociągowych sprawia jednak, że niejednokrotnie boimy się wypijać tak zwaną “kranówkę”, by nie narazić się na różnego rodzaju dolegliwości. Aby dbać o ekologię, a jednocześnie o własne zdrowie warto zamontować w swoim domu sprawdzony i naturalny filtr, który jest w stanie efektywnie usuwać znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy, a także metale ciężkie. Dzięki nowoczesnym filtrom węglowym oraz mikrobiologicznym każdy domownik może korzystać ze smacznej i bezpiecznej dla organizmu wody oraz zabierać ją ze sobą w bidonach lub szklanych butelkach w dowolne miejsce – do szkoły, pracy, czy na trening.

Picie wody w czasie upałów

woda i malinyDo filtrowanej wody latem warto dodawać składniki, które jeszcze bardziej poprawiają jej smak i zachęcają do częstego uzupełniania płynów. W dzbanku lub karafce można z powodzeniem przygotować na przykład wodę z dodatkiem mięty i ogórka, które to składniki stanowią bogate źródło minerałów i witamin. Ponadto, pragnienie doskonale gasi także woda zawierająca cytrynę i lawendę. Uzupełnianie zwykłe wody o inne składniki, szczególnie sezonowe warzywa oraz owoce to doskonały sposób pozwalający wyrobić w sobie nawyk regularnego przyjmowania płynów, a także przekonać do tego dzieci i osoby starsze.

Odpowiednie nawadnianie organizmu latem stanowi klucz do dobrego samopoczucia i bycia zdrowym, mimo trudnych warunków pogodowych. Warto pamiętać o tym, by zawsze mieć ze sobą butelkę filtrowanej wody, która pozwala dostarczyć organizmowi codziennej dawki minerałów. Dzięki nowoczesnym, domowym filtrom można na dobre zapomnieć o kupowaniu wody w plastikowych butelkach, chroniąc tym samym otaczające nas środowisko.