Oszczędzanie wody – jakie to proste!

Oszczędzanie wody – jakie to proste!

Jak wiadomo, woda jest niezbędna człowiekowi do życia. Jednak bardzo często dzieje się tak, że zużywa się jej więcej niż tak naprawdę jest to potrzebne. Oprócz szkód dla środowiska, zbyt duża ilość zużytej wody jest przyczyną ogromnych rachunków. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak poprzez zmianę kilku nawyków, zaoszczędzić wodę, a dzięki temu i pieniądze.

Przeciętny Polak zużywa dziennie do 200 litrów wody! Około 15 litrów wykorzystywanych jest na przygotowanie posiłków lub do picia, reszta zużywana jest na potrzeby mycia, sprzątania lub podlewania trawników. W ciągu kilku lat rachunki za wodę w Polsce wzrosły o ponad 40%.

Początki oczywiście mogą być trudne. Zmiany przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem wody mogą wydawać się nie do zrealizowania. Najlepiej jest zacząć od prostych rzeczy. Jeśli już od dawna w domu znajduje się cieknący kran, czy niesprawna spłuczka, warto zabrać się za ich naprawę. Nieszczelne krany to roczne straty wysokości nawet do 120 zł na osobę (w zależności od tego, jak duża jest awaria). Dlatego warto dopilnować, aby układ hydrauliczny w domu był szczelny.

PrysznicKolejnym krokiem jest zmiana nawyku podczas mycia zębów. Jeśli zamieni się lejący bez końca strumień wody na kubek, jest się w stanie zaoszczędzić nawet do 16 litrów wody dziennie. To samo dotyczy mycia rąk czy twarzy – w trakcie należy zakręcać wodę. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii na czujnik, dzięki któremu woda płynąć będzie tylko wtedy, gdy ręce będą znajdować się pod kranem. Także zainstalowanie oszczędnych spłuczek to dobry krok ku zaoszczędzeniu do 6 litrów wody dziennie.

Oczywiście najwięcej wody zużywa się podczas mycia. Dlatego codzienne kąpiele w wannie warto zastąpić szybkimi prysznicami. Do wanny nalewa się zwykle nawet do 180 litrów wody, podczas szybkiego prysznica zaś zużycie wynosi średnio 10 litrów na minutę. Jeśli jednak w wyposażeniu łazienki nie ma natrysku, należy wówczas starać się napełniać wannę do 1/3 jej poziomu.

Wodę zaoszczędzić można nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Podczas prac ogrodowych człowiek nie zdaje sobie sprawy jak bezsensownie traci wodę. Dlatego też podlewając trawnik używać należy nie tylko oszczędnościowej końcówki, ale także ustawić ją tak, by jej zasięg obejmował tylko trawnik, a nie betonową ścieżkę czy podjazd. Dodatkowo najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny ranek lub wieczór. W przypadku, gdy posiada się zgromadzone resztki wody, która nie jest zdatna do picia, można wykorzystać ją do podlewania roślin.

Mycie autaJeśli ma w zwyczaju samodzielne mycie samochodu, należy zamienić wąż na wiadro ze szczotką – w ten sposób z pewnością zużyje się mniej wody. Warto jednak wybierać myjnie samochodowe, które stosują recykling wody. Mając domek jednorodzinny, skutecznym rozwiązaniem na zaoszczędzenie wody jest założenie zbiornika na deszczówkę (może to być np. duża beczka). Wodę taką można wykorzystać bez problemu do podlewania ogrodu.

Na rozsądnym gospodarowaniu wodą można naprawdę dużo zaoszczędzić. Dlatego warto zacząć już dziś, a następny rachunek będzie wynosił znacznie mniej niż do tej pory. Zmiana nawyków nie wymaga zbyt dużego wysiłku, za to proste i oszczędne rozwiązania mogą przynieść tylko same korzyści.