Pozbądź się toksyn z organizmu – oczyszczające działanie wody

Pozbądź się toksyn z organizmu – oczyszczające działanie wody

Czy wiesz, że organizm dorosłego człowieka składa się w 75% z wody? Dziecko natomiast zaraz po przyjściu na świat w swoich komórkach ma aż 85% wody, a z wiekiem traci nawodnienie organizmu, dlatego tak ważne jest stałe przyjmowanie odpowiedniej ilości cieczy. H2O nie tylko dostarcza tkankom odpowiedniego nawilżenia, pomaga także opóźnić procesy starzenia i oczyścić ciało z toksyn.

Toksyny w organizmie – skąd się biorą?

Woda ma właściwości detoksykujące. Obecność szkodliwych związków w ciele jest spowodowana kilkoma zjawiskami. Po pierwsze są to kwasy i produkty uboczne przemiany materii, ponieważ każdego dnia organizm przetwarza ogromne ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, z ich obróbki pozostaje mu bardzo wiele odpadów. Drugim źródłem niepożądanych elementów są dzielące się komórki, które nieustannie mnożą się, stare, zostają zastąpione przez nowe, przy czym te nieużyteczne należy z tkanek wyrzucić. Wreszcie trzecią przyczyną pojawienia się toksyn w organizmie jest zanieczyszczone opryskami i nawozami jedzenie, które bezpośrednio, często bez wcześniejszego mycia spożywasz. Za wydalenie wszystkich niepożądanych mikro i makroelementów odpowiadają konkretne narządy: wątroba, nerki, skóra i płuca. Ich prawidłowe funkcjonowanie zależy od rozrzedzenia krwi, która odpowiada za transport wszystkich składników w układzie krwionośnym i limfatycznym. Odpowiednia zawartość wody, która umożliwia właściwe i szybkie transportowanie zanieczyszczeń wynosi 90%. Ponadto przepływ przez układ moczowy i oddechowy może odbywać się prawidłowo tylko wówczas, gdy ciecz jest na tyle rzadka, aby przecisnąć się przez najmniejszą istniejącą w ciele komórkę.

Oczyszczające działanie wody

Woda w dzbankuPo dostarczeniu szkodliwych substancji do filtrów w organizmie, czyli wątroby, nerek, skóry i płuc, musi zajść ich przetransportowanie i wydalanie z tkanek. W jaki sposób się to odbywa? Różnie, jednak jeden czynnik jest niezmienny we wszystkich procesach – woda. Najprostszym do wyobrażenia jest praca nerek, ich działanie jest podobne do tłoków, które przepuszczają ciecz, jednocześnie ją filtrując, jak wiadomo ten proces nie byłby możliwy bez odpowiedniej ilości płynów. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku wątroby i limfy, która dopiero po odpowiednim rozrzedzeniu może skutecznie transportować zanieczyszczenia i większe makroelementy. W przypadku komórek skóry, wydalanie odbywa się poprzez pocenie, ludzki pot to głównie woda i sól, dlatego chcąc odpowiednio oczyścić całe ciało np. w trakcie treningu na siłowni, powinieneś pić odpowiednią ilość H20. Istota i przebieg tego procesu determinuje ilość spożywanej wody w ciągu dnia, jak wiadomo więcej powinno się pić latem gdy ciało mocniej się poci oraz w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej.

Pozbądź się toksyn z organizmu

W ostatnim czasie, w świecie dietetyków i osób związanych ze środowiskiem medycznym coraz częściej pojawia się termin wodny detoks. Choć taka metoda oczyszczania organizmu budzi wiele kontrowersji, okazuje się skuteczna. Polega ona na przyjmowaniu przez 3 dni jedynie wody i zieleniny, dzięki czemu układ trawienny ma szansę pozbycia się absolutnie wszystkich złogów z jelit i układu trawiennego. Dla mniej odważnych lub tych, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na taki eksperyment zaleca się zachowanie zdrowej diety i wprowadzenie do niej nawyku wypijania co najmniej 2 litrów wody dziennie. Pamiętaj, aby sięgać po nią regularnie w małych ilościach, dzięki czemu komórki są w stanie przyjąć jej jak najwięcej. Spożycie jednorazowo całej butelki spowoduje nagłe przeczyszczenie, ale nie nawodni Twojego ciała.

Obecność zanieczyszczeń w organizmie może nieść ze sobą bardzo poważne skutki, obniżać odporność, stwarzać środowisko dla potencjalnych bakterii i pasożytów, a co za tym idzie umożliwiać rozwój chorób. Chcąc zachować zdrowie i urodę na dłużej, pamiętaj aby regularnie przyjmować optymalną dla siebie ilość wody, a toksyny w organizmie nie będą więcej Twoim problemem.