Szybki sposób na usunięcie pestycydów z warzyw i owoców

Szybki sposób na usunięcie pestycydów z warzyw i owoców

W trosce o swoje zdrowie wybieramy produkty ekologiczne, których ogromną zaletą jest brak pestycydów i szkodliwych chemikaliów. Jeśli w okolicy nie ma dostępu do takich wytworów warto poznać kilka skutecznych sposobów, pozwalających pozbawić warzywa i owoce negatywnych dla zdrowia substancji.

Czym są pestycydy?

Pestycydy należą do silnie toksycznych środków, które w bardzo negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, odkładając się w komórkach i tkankach. Mogą kumulować się przez wiele lat i w konsekwencji doprowadzić do mutacji komórek oraz powstania poważnych chorób na podłożu nowotworowym czy zaburzeń rozwoju u dzieci. Pestycydy stosowane obecnie w uprawach przemysłowych mają opracowany skład w sposób wygodny dla rolników, czyli tak, aby opady atmosferyczne nie zmywały ich z powierzchni opryskiwanych produktów. Przyjmują one postać oleistą, a także nie są widoczne gołym okiem ani wyczuwalne w smaku czy dotyku.

Pestycydy są stosowane w celu zniszczenia bakterii oraz grzybów, mogących pojawić się na produktach. Warto jednak pamiętać, że warzywa i owoce różnią się wchłanialnością pestycydów. Istnieją takie, które są na nie odporne oraz te, które mają tendencję do wchłaniania ich jak gąbka. Tych drugich lepiej unikać, ale jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto zastosować środki ułatwiające pozbycie się substancji chętnie stosowanych przez rolników.

Jak w szybki sposób usunąć szkodliwe substancje z warzyw i owoców?

winogronoIstnieje wiele szybkich metod pomagających zlikwidować szkodliwe dla zdrowia pestycydy. Pierwszy ze sposobów obejmuje trzy kroki. Najpierw należy dokładnie wypłukać owoce i warzywa w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minut, co pomaga usunąć bakterie E.Coli, Listeria czy Salmonelli. Następnym krokiem po wyjęciu warzyw z kwaśnej wody jest wypłukanie ich w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty, co skutecznie pomoże w usunięciu z ich powierzchni pestycydów. Ostatni element tego sposobu polega na umyciu warzyw w czystej wodzie o neutralnych pH 7. Jest to skuteczna metoda, którą może wykonać każdy z nas w zaledwie parę chwil w domowych warunkach.

Dla szukających wygodnych rozwiązań polecamy zainstalowanie w domu filtrów, które dostarczą bezpieczną wodę dla całej rodziny. W takim przypadku świetnie sprawdząjablko się zmiękczacze wody z filtrem węglowym takim jak Refiner, łączący w sobie najlepsze właściwości zmiękczacza oraz filtra do wody. Pozwoli on oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, pozbawiając ją zapachu chloru, dzięki czemu mycie warzyw i owoców za pomocą samej wody umożliwi pozbycie się z ich powierzchni niepożądanych substancji. Do kolejnych bardzo praktycznych rozwiązań należy filtr wielofunkcyjny eVolution, znacząco poprawiający walory smakowe i zapachowe wody, pozbawiając ją również szkodliwego żelaza i manganu. Płucząc tak przygotowaną wodą owoce i warzywa zadbasz o zdrowie swojej rodziny. Dodatkowo zaletą takiego filtru jest również zużywanie do 60% mniej detergentów podczas sprzątania powierzchni domowych za pomocą wody.

Pamiętajmy, że pestycydy mogą wywołać wiele niebezpiecznych chorób w przyszłości. Mając okazję warto wybierać warzywa i owoce hodowane na uprawach ekologicznych. W innych przypadkach należy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie oraz umycie przed spożyciem, aby zadbać o zdrowie swoje, jak i najbliższych. Pamiętajmy, że pestycydy mogą wywołać wiele niebezpiecznych chorób w przyszłości.