Uzdatnianie wody w basenie

Uzdatnianie wody w basenie

Woda w basenie, choć nie powinno jej się pić, musi spełniać odpowiednie standardy czystości. Zawodowi pływacy spędzają na pływalni po kilka godzin dziennie, amatorzy – około godziny. Jeśli woda nie jest odpowiednio oczyszczona, to długotrwały kontakt ze skórą i włosami może znacząco wpłynąć na ich zdrowie.

plywanieProcesy uzdatniające wodę w basenie są zabiegami chemicznymi. Istnieje szereg procesów, którym jest ona poddawana, aby spełniała normy i ludzie mogli bezpiecznie z niej korzystać. Po pierwsze wyróżnia się zabiegi regulacji pH (jest to skrót oznaczający skalę kwasowości i zasadowości roztworów wodnych). Poziom pH powinien oscylować między 7,0 a 7,4, ponieważ taka wartość jest optymalna dla ludzkiego ciała oraz dla wszelkich środków dezynfekujących i flokulantów. Niższa wartość powoduje podrażnienia błon śluzowych, oczu oraz skóry, a także sprzyja korozji elementów metalowych (np. drabinek).

Kolejnym zabiegiem jest dezynfekcja, która uważana jest za najważniejszy proces w uzdatnianiu wody w basenie. Polega ona na usuwaniu wirusów i bakterii, które pojawiają się na pływalni podczas nieodpowiedniego korzystania z niej przez użytkowników. Dezynfekcji można dokonać na wiele różnych sposobów i za pomocą różnych środków. Najpopularniejszym i najczęściej używanym jest chlor. Występuje on w postaci tabletek, granulatu lub proszku. Niewątpliwą zaletą jest okres jego skuteczności – działa przez co najmniej 12 miesięcy.

plywalniaMniej znane metody walki z wirusami w basenie to użycie aktywnego tlenu oraz ozonu. Pierwsza z nich pomaga osiągnąć znakomitą jakość wody, a ponadto działa szybko i nie wymaga katalizatora. Drugi sposób jest najsilniej działający ze wszystkich, ale również najmniej stabilny oraz wymaga dużego nakładu kapitału. Kolejne rozwiązanie to użycie promieniowania ultrafioletowego o różnej długości fal. Zmniejsza ono ilość chloraminów w wodzie i jest stosowane w parze z chlorowaniem.

Do rzadszych zabiegów uzdatniania wody można zaliczyć zwalczanie glonów i flokulację. Glony rozwijają się szczególnie szybko w wysokich temperaturach i przy dobrym naświetleniu. Sprawiają, że ściany basenu stają się oślizgłe i nieprzyjemne. Usunięcie ich jest kluczowe, jeśli pływalnia ma być komfortowa i nie odstraszać użytkowników. Flokulacja (zwana też koagulacją) wspomaga filtrację wody. Polega na zlepianiu mniejszych cząstek w większe grupy, które zatrzymają się na filtrach.

Pomimo wielu zabiegów uzdatniających wodę w basenie nie powinno się jej pić. Chlorowanie nie zawsze przeprowadzane jest dokładnie, więc niektóre wirusy mogą pozostać na pływalni. Po wyjściu z basenu należy także wziąć prysznic i zmyć z siebie ten chlor, ponieważ ma on działanie silnie wysuszające skórę.