Uzdatnianie wody w kawiarniach

Uzdatnianie wody w kawiarniach

W gastronomii zużywa się ogromne ilości wody. Potrzebna jest ona do gotowania, przyrządzania potraw, zmywania brudnych naczyń i sprzątania. Jej jakość znacząco wpływa na prawidłowe funkcjonowanie lokali, w tym kawiarni oraz serwowane w nich dania.

kawiarniaO tym czy dana kawiarnia będzie zachęcać gości do wejścia do środka i zostania na dłużej decyduje przede wszystkim przyjemny aromat kawy unoszący się w lokalu. To właśnie ten napój powinien być kluczowym produktem, który sprawi, że dane miejsce stanie się znane i lubiane. A znaczący wpływ na smak kawy ma woda, ponieważ w jednej filiżance znajduje się jej aż około 98%. Dobrej jakości woda jest więc niezbędna, aby przygotować aromatyczny napój.

Twarda woda czyli taka, która znajduje się w kranach nie jest odpowiednia do przygotowywania kawy, ponieważ  wpływa na jej smak. Przed jej użyciem przestrzegają także producenci ekspresów. W trakcie podgrzewania twardej wody wytrącają się sole wapnia i magnezu, w skutek czego powstaje osad i kamień kotłowy, osadzający się na częściach grzewczych urządzenia. Elementy te pracują słabiej, nie podgrzewając wody do odpowiedniej temperatury parzenia kawy. Poza tym gromadzący się kamień może uszkodzić ekspres i prowadzić do awarii, narażając właścicieli kawiarni na dodatkowe koszty. Woda zmiękczona chemicznie również nie nadaje się do przygotowywania kawy. Mimo, że nie zawiera kamienia sama w sobie jest niedobra w smaku. Ponadto w takiej wodzie podczas parzenia jony sodu otaczają granulki ziaren, tworząc galaretowatą otoczkę spowalniającą proces ekstrakcji, przez co napar jest mało aromatyczny i niesmaczny.

kawaRozwiązaniem problemu twardej wody w kawiarniach jest zamontowanie urządzenia do jej zmiękczania. Najczęściej stosuje się w takich lokalach odwróconą osmozę, która gwarantuje prawie całkowite usunięcie zanieczyszczeń. Dzięki oczyszczonej wodzie smak kawy czy herbaty jest bardziej intensywny. Zastosowanie filtrów do wody w kawiarni to także oszczędność w przypadku zużycia detergentów. Do mycia zużywa się mniej płynów, a naczynia są bardziej czyste i świecące.

Uzdatnianie wody w kawiarni jest bardzo ważne. Miękka i czysta woda wpływa na smak napojów serwowanych w lokalach, a także na czystość naczyń. Zamontowanie filtra uzdatniającego wodę poprawi jakość serwowanych potraw, zmniejszając przy tym koszty zużycia detergentów i napraw serwisowych ekspresów do kawy.