Woda dla zwierząt domowych

Woda dla zwierząt domowych

Każdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody, niezależnie od tego czy jest to kot, pies lub inne zwierze domowe. Prawidłowe nawodnienie chroni przed występowaniem chorób dróg moczowych, szczególnie nerek czy pęcherza. Jeśli pragniesz dowiedzieć się jak zapobiec odwodnieniu swojego pupila, a także w jaki sposób zachęcić go do picia wody poniższy artykuł wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Odpowiedni jadłospis

Obecnie menu większości zwierząt domowych polega na podawaniu suchej karmy, która zawiera małą zawartość wody, dlatego właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnichomikenie im odpowiedniego nawodnienia. Pokarm ten jest dobrze trawiony przez czworonogi, ale tylko w przypadku spożywania popicia sporej ilości wody po posiłku. Gdy zauważymy, że nasz pupil ma powtarzające się dolegliwości pęcherza warto zmienić dietę na bardziej wilgotny pokarm. Niektóre przysmaki podawane zwierzakowi można delikatnie zalać wodą co pozwoli mu się odrobinę napoić, a w przypadku nieco cieplejszej temperatury płynu ogrzeje pożywienie. Należy pamiętać, że organizm zwierząt tak samo jak człowieka składa się w przeważającej mierze z wody. Niedobór tego składnika może doprowadzić do przykrych skutków, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Jaka woda jest najlepsza dla zwierząt domowych?

Najważniejszą rzeczą jaką powinno się zapewnić pupilowi jest czysta i świeża woda, dobrej jakości podana w higienicznej misce. Powinno się zwrócić również uwagę na materiał z jakiego jest wykonane naczynie, bowiem niektóre metale pozostawiają specyficzny smak, który może zniechęcić do picia. Zwierzaki nie lubią zapachu chloru dlatego przeznaczona dla nich woda powinna być przefiltrowana. Filtrowanie sprawia, że płyn jest pozbawiony osadu, nieodpowiedniego zapachu, a także drobnych zanieczyszczeń i kamienia. Filtracja sprawia również, że podawanie nieprzegotowanej wody z kranu staje się bezpieczniejsze, a także poprawia jej walory smakowe.

Zapotrzebowanie na wodę

woda dla kotaZapotrzebowanie zwierząt na ten słusznie nazywany źródłem życia płyn wzrasta zwłaszcza w okresie chorobowym oraz w czasie podwyższonych temperatur powietrza panujących w okresie letnim. Dziennie pupile powinny przyjmować od 20 do 50 ml wody na kilogram masy ciała. Już 5 % spadek jej poziomu w organizmie może zaburzyć gospodarkę elektrolitową, powodując złe funkcjonowanie wielu narządów. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na małe rasy psów oraz koty, które pobierają zwiększoną ilość wody razem z jedzeniem.

Jeśli posiadając zwierze domowe mamy problem z przekonaniem go do picia wody warto zastanowić się nad przyczynami tej sytuacji. Zagwarantowanie pupilowi czystej, przefiltrowanej wody, pozbawionej nieprzyjemnego smaku i zapachu pozwoli zadbać o jego zdrowie na wiele lat.