Woda i sport – jaką rolę odgrywa woda w treningu i regeneracji?

Woda i sport – jaką rolę odgrywa woda w treningu i regeneracji?

Picie wody jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Szczególną uwagę na optymalne nawodnienie powinny zwrócić uwagę osoby uprawiające sport. Jakie jest znaczenie wody dla osiągnięcia lepszych wyników sportowych? Czy wpływ wody na regenerację po wysiłku fizycznym jest duży?

Dlaczego woda jest ważna?

Woda jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe trawienie pokarmów oraz transportowanie i wchłanianie składników odżywczych. Woda utrzymuje też prawidłową temperaturę ciała. Dzięki odpowiednim ilościom wody możliwe jest optymalne funkcjonowanie układu wydalniczego, a także gospodarki wodno-elektrolitowej. Szacuje się, że każda osoba powinna w ciągu dnia wypić około 2,5 litra wody. Ilość ta jest większa dla kobiet w ciąży. W czasie oczekiwania na dziecko wynosi bowiem aż 2,7 litra. W związku z tak podstawową rolą, jaką odgrywa woda w funkcjonowaniu człowieka, warto w domu zainstalować filtr multifunkcyjny, dzięki któremu możliwe będzie wprowadzenie do budżetu oszczędności.

Nawodnienie podczas ćwiczeń

Nawodnienie ma szczególne znaczenie dla wszystkich osób, które są w swoim życiu narażone na intensywny wysiłek fizyczny. Niedobór płynów znacznie obniża wydajność ciała i zmniejsza ilość energii. Czasem może stać się przyczyną trudności ze skupieniem, a nawet pojawiania się dotkliwy skurczów mięśni. Rola wody w treningu jest nieoceniona! Wskazuje się jednoznacznie, że sportowcy powinni zwiększyć ilość spożywanej wody nawet do 5 litrów na dzień treningowy. Znaczenie wody dla osiągnięcia lepszych wyników sportowych jest ogromne.

Jak uniknąć odwodnienia podczas aktywności fizycznej?

Jak uniknąć odwodnienia podczas aktywności fizycznej? Przede wszystkim konieczne jest unikanie soków i wszelkich innych słodzonych napojów. Dodatkowo, wodę należy spożywać regularnie i nie robić dużych przerw w dostarczaniu jej do organizmu. Niektóre osoby dobrze czują się też po napojach izotonicznych – w szczególności podczas upałów. Jednak nie są one niezbędne! Wystarczające nawodnienie podczas ćwiczeń zagwarantuje czysta woda, np. zmiękczona filtrem węglowym.

Woda, a trening – przed, w trakcie i po wysiłku

Wpływ wody na regenerację po wysiłku fizycznym jest ogromny. Z tego powodu ważne jest zwracanie uwagi na dostarczanie płynów nie tylko w perspektywie całego dnia, ale również w okolicach czasu przeznaczonego na trening.  Ogólne zalecenia wskazują na to, że 2 godziny przed wysiłkiem należy wypić 05, litra wody. Z kolei 20 minut przed rozpoczęciem sesji treningowej trzeba sięgnąć po kolejną szklankę. Ważne jest też nawodnienie śródtreningowe – w szczególności podczas miesięcy letnich a także wówczas, gdy trening trwa więcej niż 1 godzinę.

Podstawą dobrego samopoczucia sportowca jest odpowiednie nawodnienie. Kwestii tej nie można traktować po macoszemu! Zbyt mała podaż płynów prowadzi do spadku formy, a na dłuższą metę nawet do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.