Woda miękka a twarda

Woda miękka a twarda

Niejednokrotnie można usłyszeć w mediach o twardości wody, jednakże nigdy termin ten nie jest wytłumaczony w sposób zrozumiały dla każdego. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Jest to jedna z cech wody, która określa poziom stężenia kationów wapnia i magnezu oraz opcjonalnie manganu i żelaza. Obecność tych minerałów w wodzie nie pozostaje bez znaczenia.

Osadzanie się kamieniaWoda miękka szczególnie lubiana jest przez kobiety. Nie powoduje wysuszenia włosów i skóry. Dzięki niej także potrawy stają się smaczniejsze, ponieważ przy gotowaniu nie wnikają w nie sole metali zawarte w wodzie twardej. Miękka woda wpływa również na ułatwienie wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie naczyń, elementów wyposażenia łazienki, ma także pozytywne działanie na funkcjonowanie pralki, ponieważ nie powstaje w niej kamień niszczący ten sprzęt od środka.

Jednak to, co sprzyja sprzętom AGD, nie jest korzystne dla człowieka. Wapń i magnez – pierwiastki, których pozbawiona jest woda miękka, a zawarte są za to w wodzie twardej, przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponadto, pierwiastki zawarte w wodzie są ok. 30-krotnie lepiej przyswajalne niż np. te, zawarte w żywności. Wspomniane makroelementy wody wpływają między innymi na spadek ryzyka wystąpienia chorób miażdżycowych, czy też odpowiadają za dobre samopoczucie. Jedynie w przypadku stosowania zewnętrznego, woda twarda nie służy człowiekowi – powoduje spadek elastyczności skóry, czy przesuszenie włosów. Nie jest także korzystna dla skóry naczynkowej.

Twarda woda nie sprawdza się również w przypadku sprzątania czy prania. Twardą wodę dostrzec można na przykład wtedy, gdy gotuje się wodę – wówczas na brzegach czajnika osadza się kamień. Oprócz tego przyczynia się do powstawania osadu na grzałkach, zlewach czy prysznicach. To właśnie z tego powodu często ciężko jest domyć naczynia bez zacieków i osadu.

Filtry wodyWobec tego, warto zainwestować w urządzenia, dzięki którym możemy uzyskać wodę miękką. Najpopularniejsze są małe filtry do oczyszczania wody, jednak lepiej zainwestować w lepsze urządzenia, dzięki którym uzyska się wodę miękką we wszystkich, bądź wybranych, dopływach wody w domu. Można w ten sposób zaoszczędzić na odkamienianiu urządzeń w domu, a także zyskać piękną cerę i zdrowe włosy. Warto więc zastanowić się nad ulepszeniem swego życia przy pomocy urządzeń zmiękczających wodę, filtrów wielofunkcyjnych lub multifunkcyjnych. Jednocześnie należy pamiętać o korzystnym wpływie wody i makroskładników w niej zawartych na organizm człowieka „od środka”.