Zatrucie bakterią coli – czym to grozi?

Zatrucie bakterią coli – czym to grozi?

Ostatnio głośno było o pewnej bakterii, która jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. O czym mowa? O bakterii E. Coli, która występować może w wodzie lub jedzeniu. Czym grozi jej spożycie i jak uniknąć zarażenia tym zarazkiem?

Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy to bakteria, której szczególną cechą jest zaskakująca zdolność do rozmnażania się, tworząc wiele różnych szczepów tego drobnoustroju. Naturalnie obecna w fizjologicznej florze bakteryjnej jelita grubego człowieka, wspiera pracę układu pokarmowego. Jednak w określonych warunkach, jak na przykład w wodzie lub w pokarmie wykazuje chorobotwórcze działanie dla człowieka, prowadzące do poważnych schorzeń systemu pokarmowego i moczowego. Kiedy pozostaje w jelicie grubym, na zasadzie symbiozy bierze udział w rozkładzie pokarmu oraz produkcji niektórych witamin. Dzięki umiejętności szybkiego mnożenia się jest wykorzystywana jako modelowy organizm w badaniach naukowych. Z drugiej strony, ta sama cecha powoduje, że bardzo łatwo przedostaje się do środowiska zewnętrznego, gdzie staje się zagrożeniem.

bol brzuchaZakażenie bakterią E.coli najczęściej wiąże się z zatruciem pokarmowym. Objawy mogą mieć różne nasilenie, w zależności od szczepu bakterii. Zazwyczaj są to: biegunka o różnym natężeniu, dokuczliwe, skurczowe bóle brzucha, osłabienie, niewielka gorączka, nudności i wymioty. Bakteria może jednak przedostać się do innych układów organizmu i powodować poważniejsze konsekwencje, wśród których wyróżnia się zapalenie cewki moczowej, pęcherza i nerek, zapalenie otrzewnej, zapalenie opon mózgowych. Przy ciężkim zakażeniu tą bakterią, istnieje ryzyko wystąpienia krwotoków wewnętrznych. Szczególnie narażone na tego typu infekcje są osoby o obniżonej odporności – osoby starsze oraz małe dzieci.

Aby ustrzec się przed zatruciem, warto zwracać uwagę na higienę. Należy myć ręce zawsze po przyjściu do domu, zawsze oczyszczać naczynia i akcesoria kuchenne, myć surowe mięso i warzywa oraz dbać o dobrą obróbkę termiczną wody i produktów spożywczych. Tego typu starania mogą jednak okazać się niewystarczające, jeśli okaże się, że źródłem zanieczyszczenia jest sama woda, która jest używana w domu.

Również nieuzdatniana woda może być skażona bakteriami beztlenowymi, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie infekcji. Co robić by zapobiec jej wystąpieniu w wodzie? Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest stosowanie specjalnych urządzeń do uzdatniania wody. Pozwala to na jej odpowiednie filtrowanie i daje pewność pełnej zdatności do spożycia.