Znaczenie picia wody podczas ciąży oraz karmienia piersią

Znaczenie picia wody podczas ciąży oraz karmienia piersią

Woda odgrywa bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie i wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie kobiety, będące w ciąży, powinny pamiętać, że działa ona nie tylko na nie, ale również na rozwijający się płód. Dodatkowo, warto mieć na uwadze fakt, że w tym wyjątkowym okresie, zwiększa się zapotrzebowanie na płyny aż o 300 ml, a podczas karmienia piersią aż o 600 – 800 ml/dobę. Dlaczego picie wody jest tak ważne dla przyszłej mamy i jej dziecka?

Woda a ciążaOdpowiednie nawadnianie ciężarnej, przyspiesza trawienie, pomaga usuwać toksyny i tym samym niweluje dolegliwości, takie jak: poranne nudności oraz zaparcia. Ponadto reguluje ciśnienie tętnicze krwi, które z kolei zapobiega powstawaniu żylaków. Właściwa ilość wody zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji dróg moczowych, pojawiające się często, właśnie z powodu niedoboru płynów. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto systematycznie spożywać wodę. Tym bardziej, że działa ona pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy i wyklucza ból głowy oraz zmęczenie.

Picie cieczy wpływa na ilość płynu owodniowego, który jest tak istotny podczas rozwoju płodu. Składniki mineralne zawarte w wodzie mają niezwykle ważne znaczenie, między innymi są odpowiedzialne za wzrost i dojrzewanie dziecka oraz stanowią podstawowy składnik budulca układu kostnego. Minerały aktywnie uczestniczą także w budowie kory mózgowej.

O spożywaniu płynów należy pamiętać nie tylko w czasie ciąży. Otóż czynność ta, jest również nieodzowna w okresie karmienia piersią. Wtedy jeszcze bardziej zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, która wbrew pozorom, odpowiedzialna jest za zmniejszenie wagi ciała mamy, dzięki swojemu ujemnemu bilansowi energetycznemu. Dodatkowo oddziałuje ona korzystnie na zdrowie i samopoczucie dziecka oraz ma wpływ na produkcję pokarmu.

Szklanka wodyPo zaznajomieniu się z zaletami, warto teraz poznać zasady picia cieczy. A więc należy uzupełniać płyny powoli – wskazane są małe, lecz częste dawki, wówczas organizm czerpie z nich najwięcej wartości. Zaleca się cały czas mieć obok siebie kubek z wodą, dzięki czemu będzie się po niego automatycznie sięgać. Co najlepiej pić? Przede wszystkim wodę. Odradza się spożywania kawy, która wypłukuje z organizmu magnez oraz słodzonych napojów. Najlepszą opcją jest woda niegazowana, dwutlenek węgla zawarty w gazowanej, może powodować różnego typu dolegliwości.

Spożywanie płynów w ciąży pomaga zapobiec wielu problemom. Okazuje się, że można w łatwy sposób uniknąć częstych mdłości, wystarczy tylko dostarczać organizmowi wodę. Dodatkowo wpływa ona także na odpowiedni rozwój dziecka. Nawyk jej regularnego picia ma wiele zalet, dlatego warto go w sobie wyrobić.