Woda w diecie seniora – jakie ma znaczenie?

Woda w diecie seniora – jakie ma znaczenie?

Woda to składnik niezbędny do życia, a odwodnienie jest stanem, do którego nie należy dopuszczać. Może mieć szczególnie negatywnie skutki dla osób starszych – jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji osób w podeszłym wieku.

Senior a picie wody

Starsi ludzie bardzo często piją herbatę lub kawę, ale niestety równie często pomijają przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. To niestety bardzo powszechne zjawisko, któremu za wszelką cenę należy zapobiegać. Każdy, niezależnie od wieku, powinien przyjmować 2-2,5 litra wody dziennie. Dla osób w podeszłym wieku jest to szczególnie ważne, ponieważ w miarę przybywających lat, zawartość wody w organizmie obniża się i spada do około 50% całkowitej masy ciała. Duża liczba przyjmowanych leków oraz niewielkie ilości płynów mogą prowadzić do odwodnienia. Aby zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia, warto skorzystać z kilku sposobów. Jednym z nich jest picie mniejszych ilości, ale częściej – absolutnie nie należy namawiać seniora do wypijania całej szklanki na raz, ponieważ może to być jeszcze bardziej zniechęcające. Świetnym sposobem jest również spożywanie zup, które łatwo się przyswajają, a przy tym zawierają sporą ilość płynów.

Dlaczego woda w diecie seniora jest tak ważna?

To, że niewystarczająca ilość płynów może prowadzić do odwodnienia, już wiadomo. Ale jakie są objawy i konsekwencje tego stanu? Objawy są dość powszechnie, ale nie należy ich ignorować. Należą do nich między innymi nudności, osłabienie, bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia świadomości i widzenia, które same w sobie są uciążliwe. Mogą jednak prowadzić do rozwoju powikłań zakrzepowo zatorowych oraz chorób infekcyjnych. Ponadto należy pamiętać o tym, że dobrze nawodniony organizm szybciej regeneruje się po operacjach i chorobach oraz wchłania witaminy z grupy B i C. Woda wpływa również na lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego, co z kolei może prowadzić do zwiększenia apetytu.

Czy senior może pić wodę z kranu?

Najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby picie wody z kranu. Senior nie musi wtedy męczyć się dźwigając ciężkie zgrzewki wody butelkowanej do domu. Ale czy jest to bezpieczne i czy na pewno nie przyniesie żadnych skutków niepożądanych? Czystość kranówki zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania oraz wieku instalacji. Na to niestety nie mamy zbyt dużego wpływu, dlatego dla bezpieczeństwa najlepiej zamontować filtr węglowy, który poza zdrowszą i smaczniejszą wodą zapewnia ograniczoną ilość podrażnień skóry spowodowanych przez chlor. Spożywanie uzdatnionej kranówki jest zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne. Szybko i bezproblemowo można w takiej sytuacji napełnić szklankę lub dzbanek, który zawsze powinien znajdować się pod ręką seniora. Stały dostęp do czystej i smacznej wody znacznie ułatwi częste spożywanie płynów oraz sprawi, że łyk napoju stanie się odruchem bezwarunkowym.

Świadomość na temat zbawiennego wpływu wody na nasz organizm powinna stale rosnąć, szczególnie wśród osób starszych, dla których odwodnienie może być jeszcze bardziej niebezpieczne. Tak mała rzecz, jaką jest spożywanie dwóch litrów płynów dziennie może wpłynąć na profilaktykę wielu chorób i przyspieszyć regenerację ciała.