22 marca – Światowy Dzień Wody to ważna data dla każdego

22 marca – Światowy Dzień Wody to ważna data dla każdego

Nieustanny postęp technologiczny cieszy, bo czyni nasze życie wygodnym i przyjemnym. Szybki rozwój gospodarczy ma jednak często nieodwracalne konsekwencje, a jedną z najważniejszych jest zanieczyszczanie środowiska i nadmierna eksploatacja światowych zasobów wody.

Światowy Dzień Wody

Na ten problem zwróciło uwagę Zgromadzenie Ogólne ONZ, ustanawiając w 1993 roku Światowy Dzień Wody. Święto to ma uprzytamniać problem nierównego dostępu do wody i uświadamiać ludziom, jak dużym zagrożeniem jest wyczerpanie się jej zasobów. Aby nieustannie sobie o tym przypominać, każdego 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Co roku pochylamy się nad innym aspektem, co pozwala na lepsze poznanie zagadnienia przez całe społeczeństwo.

Światowy Dzień Wody 2018 – hasło przewodnie

Przyroda a wodaHasłem przewodnim w 2018 roku jest „Przyroda dla Wody”, a głównym zamierzeniem organizatorów jest zwrócenie w tym roku uwagi społeczeństwa na fakt, że niemal wszystkie nasze działania szkodzące środowisku naturalnemu pośrednio lub bezpośrednio powodują zanieczyszczenie wody albo skutkują szybszym znikaniem jej światowych zasobów. Przykładem tego, jak nieodpowiedzialne działania mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej jest historia Jeziora Aralskiego. Nieprzemyślana polityka wodna prowadzona w celu czerpania korzyści z uprawy bawełny sprawiła, że jedno z największych jezior świata niemal całkowicie wyschło.

Świadomy konsument

Historia ta pokazuje, że to co kupujemy, ile nabywamy i gdzie robimy zakupy ma znaczenie. Świadoma konsumpcja jest więc istotna nie tylko ze względu na walkę o prawa pracowników czy zwierząt, ale i z powodu przyszłych problemów z dostępem do życiodajnej wody. Poza wybieraniem odpowiedzialnych marek, jest jeszcze wiele zmian, które możemy wprowadzić do swojego życia, aby nie przykładać się do topnienia zasobów wody pitnej. Jedną z nich jest na przykład zrezygnowanie ze szkodliwych dla środowiska detergentów na rzecz tych, które mają na jego stan wpływ jedynie znikomy.

Zmiana nawyków korzystna dla świata

Warto ograniczyć też korzystanie z produktów, które mają duży ślad wodny (jest to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody). W Polsce ślad wodny gospodarstwa domowego wynosi przeciętnie 350 do 400 litrów, podczas gdy w Etiopii jedynie… 15 litrów. Równie ważne, jak codzienne oszczędzanie wody, mogą być dla środowiska nasze zwyczaje żywieniowe, bo ślady wodne niektórych produktów żywnościowych są naprawdę ogromne. Należą do nich głównie mięso i produkty odzwierzęce – między innymi dlatego weganie tak często mówią o tym, że ich styl życia wpływa korzystnie na środowisko naturalne.

Biznes społecznie odpowiedzialny

22 marcaJako konsumenci możemy wywołać duży efekt swoimi niewielkimi zmianami, ale podmioty gospodarcze mogą przy równie małym wysiłku zupełnie odmienić losy naszej planety. Odpowiedzialne rolnictwo i przemysł są szansą na to, by uratować kurczące się w zastraszającym tempie zasoby wody, więc warto wspierać firmy, które działają na tym polu i wykorzystują „zielone” praktyki. Duże znaczenie dla oszczędzania wody ma także rozwój nauki, ponieważ badania dotyczące ograniczania zanieczyszczeń i pozwalające zmniejszyć wykorzystywanie wody w przemyśle pozwolą gospodarce zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Małe zmiany, duży efekt

Choć w Europie na razie nie odczuwamy konsekwencji wyczerpywania się zasobów wody na świecie, jest to również nasz problem i warto zacząć o tym myśleć, zanim będzie za późno. Światowy Dzień Wody jest dobrą okazją, by poczynić w swoim życiu choćby drobne zmiany i uświadomić sobie, że niewielkie codzienne decyzje mogą wywołać wielki efekt.