Uzdatnianie wody w domu – jak wybrać odpowiednie urządzenie

Uzdatnianie wody w domu – jak wybrać odpowiednie urządzenie

Woda to podstawowy element życia, dlatego też tak istotne jest to, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie dostęp do czystej wody do picia oraz użytku domowego. W obecnych czasach mamy naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o kwestię uzdatniania wody. Jednak tak duży wybór może przyczyniać się do powstawania pewnych wątpliwości à propos odpowiedniego oczyszczania wody. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się, jak wybrać urządzenie do uzdatniania wody

Zmiękczacze wody

Jednym z najbardziej popularnych systemów uzdatniania wody są urządzenia zmiękczające. Koniec końców twarda woda to największy wróg, który prowadzi do osadzenia się kamienia w czajniku czy brodziku prysznicowym, a nawet jest powodem problemów skórnych i złej kondycji włosów. Jeśli więc zmagasz się z tego typu problemami, zmiękczacz wody będzie tutaj odpowiednim rozwiązaniem. Z jego pomocą eliminujemy nadmiar wapnia i magnezu znajdującego się w wodzie oraz innych minerałów odpowiedzialnych za jej twardość. Największym plusem zmiękczaczy są jednak niskie koszty eksploatacji. Są to urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić energię i chronić urządzenia grzewcze czy instalacje przed kamieniem kotłowym mogącym negatywnie wpłynąć na ich wydajność.

Odwrócona osmoza

Mniej znanym systemem, ale niezwykle skutecznym, jest z kolei system odwróconej osmozy. Polega ona na filtracji wody za pomocą wysokiego ciśnienia, którego zadaniem jest przepchnięcie cieczy przez półprzepuszczalną membranę. Takie rozwiązanie pozwala na eliminację niebezpiecznych substancji znajdujących się w wodzie, nawet takich jak pestycydy czy metale ciężkie. Po dociśnięciu do powierzchni membrany związki te są odpychane, a pozostałe cząsteczki wody przechodzą przez powłokę. System odwróconej osmozy pozwala więc cieszyć się czystą wodą, a poza tym nie jest trudny w użyciu, jeśli chodzi o wymianę filtrów czy membrany. Dodatkowo dzięki diodzie na pierścieniu monitorującym możemy stale kontrolować jakość swojej wody z kranu.

Filtry do wody

Wodę w domu można także doskonale oczyścić dzięki różnorodnym rodzajom filtrów do wody. Stanowią jedno z tańszych i szybszych opcji, a tym samym idealnie sprawdzają się w warunkach domowych. Szczególnie polecany jest tutaj jednak filtr węglowy – jego zastosowanie przekłada się nawet na smaczniejsze potrawy oraz bardziej aromatyczne napoje. Doskonale pozbywa się on chloru i chloraminy, które właśnie mogą odpowiadać za gorszy smak wody. Filtr węglowy skutecznie także redukuje nieprzyjemne zapachy oraz neutralizuje takie zanieczyszczenia, jak fenole czy benzol. Poza tym jego dużym atutem jest śladowy pobór energii, co decyduje o tym, że jest to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań do uzdatniania wody pod względem ekonomicznym.

Wybór odpowiedniego urządzenia do uzdatniania wody w domu powinien być więc uwarunkowany osobistymi potrzebami oraz możliwościami. Jednym doskonale sprawdzą się klasyczne filtry, zaś innym system odwróconej osmozy czy urządzenia zmiękczające. Jednak dzięki powyższym poradom dotyczącym uzdatniania wody w każdym z przypadków możemy cieszyć się czystszą i bezpieczną wodą.