22 marca – Światowy Dzień Wody

22 marca – Światowy Dzień Wody

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa woda. Nie wszyscy są też świadomi tego, że jest jej coraz mniej i nie każdy ma dostęp do świeżych zasobów zdatnych do picia. Aby podnieść świadomość społeczeństwa 27 lat temu w 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 marca Światowym Dniem Wody.

Znaczenie wody w życiu człowieka

W codziennym funkcjonowaniu nie zdajemy sobie sprawy, że używamy wody niemal do wszystkiego. Bez niej nie moglibyśmy cieszyć się zdrowiem i życiem. Człowiek, który nie dostarcza jej swojemu organizmowi nie przeżyje dłużej niż siedem dni. Jest ona nam również potrzebna do zachowania higieny i czystości. Także nasze rośliny i zwierzęta potrzebują jej do poprawnego wzrostu i rozwoju. Ponadto, gdyby nie woda nie byłoby transportu, fabryk, przemysłu, a nawet niektórych form rozrywki, takich jak uwielbiane przez wielu aquaparki. Bez wody nasz świat byłby bardzo ubogi… i długo by nie przetrwał.

Deficyt wody – zagrożenia

Jak już było wcześniej wspomniane odwodniony organizm jest w stanie przeżyć powyżej jednego tygodnia. To właśnie z powodu braku dostępu do wody pitnej w krajach Afryki jest podwyższony wskaźnik śmiertelności. Dotyczy to nie tylko ludzi – susza powoduje klęski nieurodzaju, rolnicy nie mają żadnych plonów do zbierania. Wysuszone tereny są także znacznie bardziej narażone na zagrożenia pożarowe, które niosą za sobą ryzyko klęski żywiołowej. Wszyscy zapewne słyszeli o szalejących pożarach w Australii, które z powodu braku wody rozprzestrzeniały się w zastraszającym tempie.

Sposoby na oszczędzanie wody

To wszystko brzmi bardzo przerażająco, lecz każdy z nas ma wpływ na taki stan rzeczy. Warto zmienić nasze codzienne nawyki i zacząć oszczędzać tak cenną dla nas ciecz. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z kupowania wody butelkowanej i picie jej z kranu. Jeśli obawiasz się bakterii, to świetnym pomysłem jest zakup filtra marki Softwater. Pamiętaj, żeby zakręcać dokładnie krany i naprawić te, które przeciekają. Dobrym rozwiązaniem jest częstsze branie pryszniców, a nie długich kąpieli, do których zużywa się zdecydowanie więcej litrów wody. Ponadto, przy używaniu pralki lub zmywarki można skorzystać ze specjalnych programów EKO, mających na celu oszczędzanie cennego surowca. Pozytywną zmianą jest także zbieranie deszczówki, którą można wykorzystywać do podlewania roślin lub innych prac ogrodowych. Pomysłów jest naprawdę sporo!

Każdy z nas ma wpływ na ilość dostępnej wody. Należy pamiętać, że nie jest ona nam dana na zawsze – jej zasoby w każdej chwili maleją. Pomyślmy o skutkach, jakie odczuwamy, kiedy zupełnie jej zabraknie. Zadbajmy o nią, dopóki nie jest jeszcze za późno i razem świętujemy Światowy Dzień Wody.