5 powodów, dla których warto zrezygnować z wody butelkowanej

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wody butelkowanej

Chociaż półki w sklepach cały czas są pełne wody w plastikowych butelkach, nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i rezygnuje z ich zakupu na rzecz “kranówki”. Dlaczego warto? Poznaj pięć powodów ku temu!

1. Zadbaj o planetę!

Jedną z najczęściej pojawiających się przesłanek ku temu, aby zrezygnować z picia wody z plastikowych butelek jest troska o środowisko. Góry śmieci powiększają się z dnia na dzień, a plastik rozkłada się nawet około 1000 lat. Niestety segregacja odpadów nie pomaga, ponieważ danego surowca nie możemy przetwarzać w nieskończoność. Tutaj też pojawiają się smutne statystyki – procesowi recyklingu podlega zaledwie około jeden procent utylizowanego plastiku, dlatego zanim chwycimy w sklepie za butelkę z wodą zastanówmy się jak to wpłynie na świat, w którym żyjemy.

2. Toksyny zawarte w plastiku

Kolejną kwestią, nie mniej ważną, jest zdrowie! Z plastiku do wody mogą przedostawać się toksyny, które przekładają się między innymi na naszą płodność – kwestia ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Substancje, jakie uwalniane są przez plastik przyczyniają się między innymi do tak zwanych “nawykowych poronień”. Innym problemem, jakiego źródłem jest spożywanie jedzenia oraz picia z pojemników wyprodukowanych ze wspomnianego surowca, jest większe ryzyko wystąpienia zawału serca – wiąże się to z uwalnianiem się tak zwanego związku BPA.

3. Woda butelkowana a kranówka

Wybierając wodę butelkowaną wielu z nas wydaje się, że pijemy wartościowy płyn, bogaty w składniki mineralne. Niestety często nie czytamy składów, w związku z czym sięgamy po napoje, które często nie posiadają żadnych pozytywnie oddziałujących na nasz organizm elementów. Do tego warto podkreślić że kranówka często ma coraz lepszy skład: znajdziemy w niej chociażby magnez, wapń, sód czy potas, czyli to, co posiada dobrej jakości woda ze sklepowych półek.

4. Oszczędność pieniędzy

Rezygnując z wody butelkowanej na rzecz “kranówki” jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę dużą ilość pieniędzy. Kubełek wody kranowej, czyli jeden metr sześcienny, w zależności od miejsca zamieszkania, kosztuje około 10 złotych. W przeliczeniu jest to aż 1000 litrów – w porównaniu do ceny płynu w butelce, gdzie cena za litr wynosi około 2 złotych różnica jest naprawdę duża.

5. Ponowne napełnienie butelek powodem chorób

Koniecznie musimy również podkreślić, że nie powinniśmy próbować wykorzystywać ponownie plastikowych butelek po wodzie. W czasie korzystania z nich pojawiają się niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, z których mogą wydobywać się bakterie powodujące szereg chorób. Do tego nie jesteśmy w stanie jej dokładnie wyczyścić ze wszystkich drobnoustrojów. Zamiast tego lepiej zaopatrzyć się w bidon lub butelkę wielokrotnego użytku, które dostępne są teraz praktycznie we wszystkich sklepach.

Zrezygnuj z kupowania wody butelkowanej i postaw na kranówkę! W ten sposób nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, lecz też uczynisz świat odrobinę piękniejszym.