Bądź eko – pij wodę z kranu!

Bądź eko – pij wodę z kranu!

Coraz więcej polskich miast w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców zabiega o jak najbardziej dokładne oczyszczanie wód na etapie wodociągowym, by była ona zdatna do picia bezpośrednio z kranu. Mimo to, nadal masz obawy? Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej.

Czy woda z kranu jest bezpieczna?

badz-ekoWarto wiedzieć, że woda z kranu kontrolowana jest od ujęcia wody aż do ujścia z kranu, dzięki czemu na każdym etapie drogi jest ona czyszczona i poddawana licznym testom. Regionalna oczyszczalnia wód, która odpowiedzialna jest za ich czystość, zawsze wydaje ostrzeżenia, które mówiłyby o ewentualnym zanieczyszczeniu i ograniczeniu jej spożycia. Jeżeli go jednak nie ma to oznacza, że woda jest czysta mikrobiologicznie i odpowiednia do picia nawet przez małe dzieci. Często jednak pijąc wodę z kranu często odczuwa się metaliczny posmak – jest to efekt wielu procesów jej uzdatniania, które polegają m.in. na chlorowaniu. Kolejną, największą obawą jest delikatnie żółty kolor wody kranowej. Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia domowników? Oczywiście, że nie, bowiem wynika to ze zwiększonej ilości żelaza – nie jest więc sygnałem ostrzegawczym mówiącym o zanieczyszczeniu wody.

Jak dodatkowo uzdatnić wodę?

Mimo, że woda z kranu jest uzdatniona i nie ma żadnych przeszkód, by ją spożywać, to przy regularnym korzystaniu może przestać nam smakować. Może to być spowodowane między innymi przez dużą ilość chloru, który jest jednak niezbędnym elementem oczyszczania wód, a zrezygnowanie z tego pierwiastka jest niemożliwe. Na szczęście duże stężenie metali ciężkich neutralizują różnego rodzaju filtry do wody. Przykładowo mikrobiologiczny system filtrujący, składający się z wkładu węglowego zatrzymuje osady, jak również poprawia smak i zapach wody oraz wkładu mikrobiologicznego usuwającego zanieczyszczenia. W pierwszej fazie filtracji usuwa się ołów, osad, a także posmak i zapach chloru. Następnie redukowane są wirusy, bakterie, cysty czy lotne związki organiczne. Dzięki temu woda jest nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowsza i bezpieczniejsza dla organizmu.

Ekologia przede wszystkim

Spożywanie wody z kranu jest przede wszystkim najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie ponad 1,5 litra wody, a więc ile butelek plastikowych trzeba byłoby zużyć w ciągu miesiąca? Średnia ogólnoświatowa zużycia plastiku na osobę to ok. 50 kg, w USA 84 kg, natomiast w Europie 30 kg. Wobec takich danych warto w łatwy sposób przyczyniać się do ochrony środowiska, szczególnie, że większość wykorzystanych butelek nie ulega recyklingowi. Zamiast tego znajdują one swoje miejsce w lasach, wysypiskach śmieci i oceanach. Jak długo mniej więcej trwa rozkład plastikowych śmieci? Naukowcy szacują, że degradacja plastiku może trwać nawet dłużej niż 500 lat. W związku z tym warto zadbać o przyjazne środowisku źródło wody pitnej. Nasz domowy kran jest najlepszym miejscem, skąd można czerpać zdrową i czystą wodę, która w sposób nieograniczony może zaspokajać pragnienie.

Podsumowując, spożywanie wody z kranu jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak, aby nieco ulepszyć jej smak i skład, warto sięgnąć po specjalne filtry, dzięki którym picie wody stanie się jeszcze bardziej wartościowe i odżywcze.