Bakterie żelaziste w wodzie

Bakterie żelaziste w wodzie

Woda z własnego, przydomowego ujęcia? Brzmi świetnie, zazwyczaj jednak kojarzy się z żółtawym zabarwieniem o nieprzyjemnym zapachu. Częstą przyczyną takiego zjawiska są bakterie żelaziste. Te mikroorganizmy żyją zwykle w wodach gruntowych, na głębokości do 2500 m, gdzie odpowiadają za redukcję żelaza. Proces ten prowadzi do powstawania rud metalu, które następnie można zauważyć na ścianach rur wodociągowych.

Metal w organizmie

Niedrożność kanalizacji to tylko jeden ze skutków ubocznych obecności tych bakterii. Dla człowieka maksymalny, dopuszczalny poziom żelaza w wodzie pitnej wynosi 0,2 mg/dm³. Jego nadmiar może prowadzić do wielu dolegliwości i działań niepożądanych w gospodarstwie domowym. W organizmie zatrucie wspomnianym pierwiastkiem objawia się przez przebarwienia skórne, a także sprzyja powstawaniu próchnicy. Ponadto podrażnia spojówki i błony śluzowe, wywiera negatywny wpływ na górne drogi oddechowe. Wydłużanie okresu przyjmowania zwiększonej dawki żelaza, zwiększa ryzyko powstania chorób układu pokarmowego. Odkładany w wątrobie metal może prowadzić do jej podrażnienia lub nawet niewydolności. Podobnie reaguje również trzustka, która oprócz zmniejszenia produkcji soków trawiennych i enzymów, staje się bardziej podatna na chorobę nowotworową.

Metal w gospodarstwie domowym

Działania niepożądane podwyższonego poziomu żelaza dotyczą również codziennych, domowych obowiązków. Łatwo zauważyć je choćby w łazience. Nieestetyczny osad na wannie lub umywalce to częsty objaw obecności pierwiastka w wodzie. Jego negatywne skutki będą również widoczne podczas wykonywania prania, a zwłaszcza białych tkanin, które szybko staną się szare lub lekko żółte. Negatywne oddziaływanie nie ominie kuchni – naczynia przeznaczone do gotowania pokryją się zaciekami i brzydkim nalotem, który trudno usunąć.

Lepiej zapobiegać

woda bez bakteriiWalka ze skutkami podwyższonego poziomu żelaza w wodzie jest długa i często bezowocna.  Zatem, kiedy herbata zacznie mieć metaliczny posmak, a z kranu poleci żółtawa ciecz, warto przeprowadzić w swoim domu badanie, które pozwoli sprawdzić poziom żelaza. Jeżeli okażę się, że jest za wysokie – spokojnie, jest na to rozwiązanie. Nowoczesny odżelaziający filtr, który napowietrza wpuszczaną wodę oczyszcza ją z metali, ale nie tylko żelaza. Pozbywa się również manganu oraz związków siarki. Urządzenie jest ekologiczne, ponieważ nie wprowadza produktów toksycznych do środowiska. Pozwala także zaoszczędzić pieniądze, dzięki uzdatnieniu prywatnego, przydomowego ujścia wody. Eliminując powstawanie rud żelaza zmniejsza potrzebę częstego czyszczenia i wymieniania elementów instalacji wodnej.