Barwy mórz

Barwy mórz

Na pewno wielu ludzi zastanawiało się kiedyś, z czego wynikają różne barwy w nazwach mórz. I słusznie, bo to nie przypadek. Niektóre morza faktycznie przybierają inne kolory niż tylko odcienie niebieskiego oraz zielonego. Z czego to może wynikać?

Morze ŻółteKażdy zbiornik wodny w zasadzie każdego dnia zmienia swój kolor. To, co najważniejsze z punktu widzenia każdego fizyka, to to, że barwa uznawana jest za właściwość optyczną wody. Chodzi tutaj o załamanie padających na taflę wody promieni światła. Ze względu na to, że woda nie przepuszcza światła w jednakowym stopniu, jego niektóre barwy składowe, takie jak czerwony i żółty, zostają pochłonięte przez wodę. Sprawia to, że woda postrzegana jest przez oko człowieka jako niebieskozielona.

Na kolor wody wpływa także jej falowanie oraz barwa nieba. Woda pod błękitnym niebem prawie zawsze przybierze kolor jasnoniebieski, pod zachmurzonym zaś będzie ołowianoszare. Barwę wody można uzależnić jeszcze od jednej rzeczy, a mianowicie od obecności planktonu. Wody pozbawione tego niezwykle pożądanego przez ryby pożywienia, są błękitne. Istnieją jeszcze inne, indywidualne czynniki, które wpływają na barwę mórz, a co za tym idzie – także na ich nazwę.

Morze CzarneNajwiększy na świecie zbiornik wody beztlenowej, znajdujący się pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Azją Mniejszą – Morze Czarne – zawdzięcza swoją nazwę siarczkom, które nadają mu koloru czarnego. Powstają one w wyniku różnic w zasoleniu na poszczególnych głębokościach tego morza, w związku z czym wody te nie mieszają się – na samym dnie brakuje tlenu, a co za tym idzie – życia organicznego.

Morze Czerwone z kolei, czyli morze śródlądowe między Afryką a Półwyspem Arabskim, zazwyczaj niczym nie różni się od innych zbiorników. Jednak, gdy pojawia się nadmierny zakwit sinic, których chlorofil zawiera czerwono-pomarańczowe pigmenty, jej zielononiebieskie wody przybierają odcienie czerwieni i brązu. Taką barwę zyskuje także dzięki mgle pyłowej przywiewanej przez wiatr znad gorących piasków pustyń.

Na kolor zbiornika wodnego wpływać mogą także naniesione piaski. W przypadku Morza Żółtego, które znajduje się między Koreą a wybrzeżem chińskim, jest to less, stale dostarczany przez wpływające do niego wielkie chińskie rzeki, między innymi Huang-Ho.

Morze BiałeW przypadku Morza Białego, zlokalizowanego na północnym wybrzeżu Rosji i stanowiącego część Oceanu Arktycznego,  nazwa wynika po prostu z faktu, że przez dominującą część roku jest skute lodem i otoczone mgłami. Co ciekawe, miejsce to wciąż nie ma na sobie piętna działalności człowieka.

Na barwę wody w morzach może wpływać zatem wiele czynników: poziom natężenia światła, kąt padania jego promieni, kolor nieba, żyjące w nim organizmy czy nanoszone osady, w tym piaski. Jedno jest pewne – każdy z tych zbiorników fascynuje swoim kolorem, a widziany na żywo wzbudza zachwyt i podziw.

Zdjęcia pochodzą z: panoramio.com, worldatlas.com