Co wybrać: dzbanki filtrujące czy stacja uzdatniania wody?

Co wybrać: dzbanki filtrujące czy stacja uzdatniania wody?

Oszczędności, niezależnie od tego czy dotyczą domowego budżetu czy firmy, warto zacząć od rzeczy prozaicznych, choćby takich jak woda. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do jej bieżącego źródła, zwłaszcza, że jest głównym produktem spożywczym. Niestety woda prosto z kranu pozostawia wiele do życzenia, dlatego stawia się na dzbanki filtrujące lub stacje uzdatniania wody, oczyszczając ją w ten sposób z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

dzbanekZadanie obu urządzeń jest takie samo – oczyścić wodę tak, by była pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń pochodzących z rur i wykazywała wysoką jakość zdatną do picia. Nie trudno domyślić się, że sprzęty różni sposób oczyszczania. Dzbanki posiadają wymienne filtry (najczęściej węglowe), które po prostu zatrzymują substancje przyczyniające się do pogorszenia jakości wody. Z kolei systemy uzdatniania są skomplikowanymi mechanizmami oczyszczającymi ją już w wodociągach, co nie tylko poprawia jakość cieczy, ale również przyczynia się do utrzymania rur w dobrym stanie technicznym. Systemy uzdatniania wody ze względu na stopień komplikacji i montaż mogą wydawać się droższym rozwiązaniem, niż dzbanki filtrujące. Mimo to w dłuższej perspektywie czasu okaże się, że to najbardziej opłacalna opcja, dzięki której hydraulicy i pogotowie techniczne będą zbędnymi usługodawcami.

Korzyści z posiadania przydomowej stacji uzdatniania wody jest jednak znacznie więcej. Sprzęty codziennego użytku takie jak: pralka, zmywarka czy urządzenia sanitarne, które pobierają wodę, są narażone na niszczenie, gdy ta będzie zbyt twarda. Dzbanek z filtrem w takiej sytuacji jest bezużyteczny, z kolei systemy uzdatniania wody są w stanie sprostać temu problemowi.

filtrDzięki odpowiedniej jakości wody można też zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Kamień tworzący się na armaturze grzewczej jest bezpośrednią przyczyną wyższych opłat oraz niszczenia sprzętu. Minusem estetycznym są tworzące się na kaloryferach rdzawe zacieki, które ciężko usunąć – to kolejny aspekt, który powinien skłonić konsumenta do poważnego rozważenia inwestycji w stacje uzdatniające wodę. Indywidualne podejście do każdego klienta i odpowiedni badania przeprowadzane zwykle przed zamontowaniem takiej stacji, gwarantują dostosowanie technologii do spersonalizowanych potrzeb, dzięki czemu wyeliminowane zostaną wszystkie problemy, a klient nie będzie przepłacał za nieprzydatne rozwiązania.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można zaoszczędzić wiele pieniędzy, które bez ingerencji technologii zostałyby wydane na butelkowaną wodę pitną, wymianę wodociągów, a nawet wyższe rachunki za energię grzewczą. Należy pamiętać, że nabywanie kolejnych plastikowych opakowań pogłębia – już dramatyczną – sytuację ekologiczną. Jednorazowa inwestycja w profesjonalnie dobraną stację uzdatniania wody, skutecznie uchroni przed dodatkowymi kosztami związanymi nie tylko z przepłacaniem za zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka, ale też naprawę sprzętów domowych.