Czy picie twardej wody jest szkodliwe?

Czy picie twardej wody jest szkodliwe?

Twarda woda: pić czy nie pić? Dzisiaj o tym, w jaki sposób może przekładać się ona na naszą kondycję zdrowotną. Zapraszamy do lektury!

Twarda woda: wady i zalety

Faktem jest, że woda twarda posiada w swoim składzie wiele cennych składników mineralnych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wskazać możemy tutaj między innymi sole wapnia, a także magnez w postaci zjonizowanej (łatwiej przyswajalny). Mają one przełożenie na pracę układu nerwowego, a co za tym idzie – bezpośrednio na to, jak się czujemy. Wzmacniają układ mięśniowy, dzięki czemu szybciej regenerują się mikrourazy, które powstają w czasie treningów. Składniki, które zawiera twarda woda wspomagają również pracę serca i całego układu naczyniowego. Z drugiej strony jednak, nie mamy pewności, co do składu wody, a pamiętajmy, że zbyt duża ilość niektórych składników może mieć negatywne przełożenie na nasze zdrowie. Nie wiemy też, czy w płynie nie pojawiają się zanieczyszczenia, które mogą wynikać na przykład z chwilowej awarii. Wodę twarda jest powszechnie uważana za problematyczną, chociażby ze względu na osady, jakie powoduje na sprzęcie, z którym ma kontakt, jednak nie możemy uznać jej za niebezpieczną dla naszego organizmu.

Czy powinniśmy pić wodę z kranu?

Woda z kranu w większości miejsc w Polsce może być pita bez uprzedniego zagotowania czy przefiltrowania, jednak wcześniej warto jest zapoznać się z informacją, jaką na ten temat wydał lokalny sanepid czy też wodociągi. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy musi być zwolennikiem picia twardej wody z kranu, a to ze względu na jej smak oraz zapach. Kwestią, która niektórych napawa obawą jest też obecność chloru – ten zazwyczaj jest na takim poziomie, że w żaden sposób nie oddziałuje na nasz organizm. Warto obalić w tym momencie mit, że woda twarda powodują kamicę nerkową. Jednak, jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do tak zwanej “kranówki”, warto jest po prostu rozważyć uzdatnianie jej. W ten sposób pozbywamy się wszelkich, zbędnych składników i mamy gwarancję tego, że jest w pełni bezpieczna, a jej smak nie będzie odrzucał.

Jak uzdatniać wodę?

Najpopularniejszą metodą uzdatniania wody jest używanie butelki lub dzbanka wyposażonych w filtry. Oczywiście jest to skuteczne rozwiązanie, jednak znacznie bardziej wygodne będzie zamontowanie specjalnego uzdatniacza. Sprawi on, że będziemy mieć miękką wodę w całym domu, w związku z czym nie będziemy musieli się zmagać się z takimi problemami, jak pojawiający się osad w łazience czy też szybsze psucie się sprzętów AGD.

Picie twardej wody nie jest szkodliwe, jednak nie każdemu może to odpowiadać. Dlatego właśnie dobrą alternatywą może być założenie uzdatniacza w naszym mieszkaniu.