Czy Polacy znają dobroczynny wpływ wody?

Czy Polacy znają dobroczynny wpływ wody?

O tym, że woda jest głównym składnikiem budującym ciało człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo tej powszechnej wiedzy, Polacy nie dbają o to, by każdego dnia spożywać odpowiednią ilość płynów i zapewnić organizmowi prawidłowe nawodnienie. Czy zatem rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób woda wpływa na nasze zdrowie? 

Woda dobra na wszystko

Warto uzmysłowić sobie, dlaczego woda jest tak ważna w codziennej diecie. Przede wszystkim wpływa korzystnie na poziom naszej energii – niweluje zmęczenie i wspomaga pracę serca. Redukuje także stres – niedobór wody zakłóca bowiem równowagę fizyczną oraz psychiczną, co powoduje dyskomfort. Woda jest również niezbędna jako składnik każdej diety odchudzającej – przyczynia się do spalania dodatkowej liczby kalorii. Nie można zapominać o niej zwłaszcza podczas wysiłku, intensywne ćwiczenia wymagają dodatkowej porcji płynów, szczególnie tych zawierających minerały i mikroelementy. Nie tylko kondycja ciała, lecz także skóry jest uzależniona od odpowiedniego nawodnienia – woda w naturalny sposób wygładza zmarszczki i sprawia, że cera wygląda młodo i świeżo. Ponadto picie wody we właściwych ilościach poprawia trawienie oraz zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.

Polacy odwodnieni?

Picie wody przez PolakówPomimo dobroczynnego wpływu wody na cały organizm, Polacy wciąż bagatelizują kwestię prawidłowego nawodnienia. Aż co dziesiąty z nas nie sięga po wodę w ciągu dnia, a 80% osób mieszkających w Polsce pije ją w zdecydowanie niewystarczających ilościach. Osoby, które starają się pamiętać o spożywaniu wody najczęściej robią to dopiero wtedy, gdy odczuwają pragnienie – nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to już wyraźny sygnał rozpoczynającego się odwodnienia organizmu. Próby jednorazowego uzupełnienia braków wody to duży błąd – wodę powinniśmy bowiem przyjmować w małych ilościach, tak aby została ona przyswojona przez organizm. W świetle przeprowadzonych badań tylko 6% respondentów pije zalecaną ilość wody każdego dnia – czyli około 8 szklanek. Większość badanych nie wie ile wody dziennie powinna spożyć i deklaruje, że najczęściej przyjmuje jedynie od 3 do 4 szklanek tego płynu. Statystki są zatem zatrważające, zwłaszcza kiedy przyjrzymy się badaniom przeprowadzonym w innych krajach europejskich. Podczas gdy Polak spożywa rocznie około 100 litrów czystej wody, Francuz wypija jej 128 litrów, natomiast Niemiec aż 171 litrów wody butelkowanej. Jak widać, wciąż nie mamy wyrobionego nawyku regularnego picia wody. Zbyt często próbujemy ją zastępować innymi płynami – kawą, herbatą, czy słodzonymi sokami i napojami gazowanymi, które zawierają nadmiar szkodliwych substancji – podnoszą ciśnienie krwi i wpływają na wzrost wagi.

Nawodnienie organizmu – klucz do zdrowia

Pomijanie zalecanej porcji wody w codziennej diecie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Pomimo licznych kampanii informacyjnych, Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że odwodnienie może prędzej, czy później spowodować znaczne osłabienie odporności, uszkodzenie organów wewnętrznych, nawracające bóle głowy, problemy z koncentracją, czy senność i chroniczne zmęczenie. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk regularnego popijania wody przy każdej możliwej okazji. W pracy, w szkole, a szczególnie podczas wysiłku fizycznego zawsze miejmy w zasięgu ręki butelkę z wodą, która pozwoli nam cieszyć się zdrowiem na co dzień.