Czy woda filtrowana jest zdrowsza od butelkowanej?

Czy woda filtrowana jest zdrowsza od butelkowanej?

Podstawową częścią diety każdego człowieka jest woda. Nie tylko odpowiada ona za nawodnienie wszystkich tkanek, ale również umożliwia organizmowi pozbywanie się szkodliwych produktów przemiany materii. W dzisiejszych czasach większa część naszego społeczeństwa pije wodę butelkowaną. Czy jest to dobre rozwiązanie? A może lepiej zastąpić ją wodą filtrowaną?

Rodzaje wody dostępne w sklepach

W sklepach można znaleźć najróżniejsze typy wody w plastiku. Do najpopularniejszych należą następujące 3 rodzaje:

  1. Woda mineralna – to woda pochodząca z naturalnych źródeł chronionych przed zanieczyszczeniami, która jest bogata w mikroelementy pochodzące z głębokich warstw skalnych. Poszczególne wody z butelki tego typu, różnią się między sobą smakiem.
  2. Woda źródlana – jest naturalnie czysta, pochodzi z chronionych obszarów. Z reguły zawiera mniej minerałów niż najpopularniejsza mineralna woda butelkowana.
  3. Woda stołowa – może pochodzić z miejskich źródeł. Z reguły podlega oczyszczaniu do stanu, w którym spełnia warunki wody pitnej. Najczęściej jej smak jest bardzo neutralny.

Czy filtrowanie wody jest bezpieczne?

Woda filtrowana może stanowić cenną alternatywę dla wody w plastiku. Filtry do wody są obecnie ogólnodostępne i coraz częściej instaluje się je w domach. W zależności od rodzaju filtra, z wody usuwane są zanieczyszczenia różnych typów. Dostępne są przykładowo urządzenia odżelaziające, ale również specjalne mikrobiologiczne systemy filtrujące. W wodzie z kranu, poddanej filtracji, znajdują się różne minerały. Z reguły ich ilość jest większa niż np. w wodzie stołowej. Szukając idealnego filtra dla siebie, warto pamiętać o tym, że jego specyfikę należy dopasować do konkretnego źródła wody. Jednak bez względu na konkretny model, każdy filtr powinien posiadać oficjalne certyfikaty i atesty. Ważne jest to, aby można było z łatwością poddać go konserwacji.

Woda z kranu dla zdrowia i środowiska

Woda z kranu jest poddawana skrupulatnemu oczyszczaniu i musi spełniać restrykcyjne normy. Jest stosunkowo bogata w minerały, a w dzisiejszych czasach nie należy wątpić w jej przydatność do picia. Jedną z największych zalet związanych z piciem kranówki jest to, że nie wiąże się ona z negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Woda butelkowana to prawdziwa zmora dla ekologii. Picie wody z kranu ogranicza ilość produkowanych opakowań, a tym samym – zmniejsza ilość śmieci.

Wiele osób decyduje się na picie wody z kranu również ze względu na kwestie finansowe. Kupowanie wody mineralnej to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Biorąc to pod uwagę, w kilkuletniej perspektywie zamontowanie w domu filtra i picie kranówki to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie.

Filtrowanie to zdrowe rozwiązanie, które jest doskonałym sposobem na ochronę środowiska. Warto pić wodę z kranu, aby oszczędzać pieniądze i produkować mniejszą ilość odpadów.