Czy zwierzętom domowym można podawać nieuzdatnioną wodę?

Czy zwierzętom domowym można podawać nieuzdatnioną wodę?

Wszyscy wiemy, że nasze zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody, jednak na ich stan zdrowia wpływ ma także jej jakość. Jaką zatem wybrać – uzdatnioną czy nieuzdatnioną? Zaraz odpowiemy na to pytanie!

Jaka woda dla zwierząt domowych będzie najlepsza?

Niezależnie od pory roku oraz panujących temperatur, nasze zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Odwodnienie może prowadzić do nieodwracalnych skutków dla praktycznie całego organizmu pupila. Mowa tu zarówno o kwestiach związanych z chłodzeniem całego ciała, jak i po prostu z jego samopoczuciem. Jednak musimy pamiętać, że zwierzęta również potrzebują, aby pity przez nie płyn był wysokiej jakości. Przede wszystkim podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli jest podawanie wody prosto z kranu, szczególnie jeśli jej skład jest mocno wątpliwy. Najlepszym rozwiązaniem jest lanie do zwierzęcych misek przefiltrowanego napoju, co do którego mamy pewność, że został oczyszczony ze wszelkich, szkodliwych elementów. W końcu sami nie spożywamy płynów, które mogą nam zaszkodzić, dlatego też nie podawajmy ich naszym ukochanym pupilom.

Nieuzdatniona woda dla zwierząt

Podawanie nieuzdatnionej wody zwierzętom może w istotny sposób pogorszyć ich stan zdrowia. Zacznijmy chociażby od kamienia, który analogicznie jak u ludzi, osadza się na nerkach pupili, powodując problemy z układem moczowym. Innym zagrożeniem, czyhającym w tak zwanej “kranówce” jest chlor, a także składniki mineralne, które w zbyt dużej ilości są szkodliwe dla czworonożnych podopiecznych. Filtrowanie szczególne ważne jest w sytuacji, kiedy posiadamy przydomową studnię. Mogą znajdować się w niej mikroorganizmy stanowiące bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia naszych zwierząt. Właśnie dlatego musimy pamiętać nie tylko o przefiltrowaniu wody zanim ją wypijemy, lecz także o regularnym przeprowadzaniu badań składu płynu, dzięki czemu mamy pewność, że jego jakość jest zadowalająca, a jej spożywanie nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia.

Woda z kranu do akwarium?

Zwierzęta domowe to nie tylko psy, koty czy urocze gryzonie w naszych klatkach. Nie możemy także zapomnieć o rybkach, dla których jakość wody jest ogromnie ważna, ponieważ stanowi ich środowisko życia. To, jaka powinna się znaleźć w akwarium zależy w dużej mierze od tego, jakie rybki planujemy hodować, jednak zakłada się, że najlepsza jest woda uzdatniona. Część składników “kranówki” szkodzi naszym pływającym podopiecznym, a także wpływa na rośliny pełniące nie tylko funkcje ozdobne, lecz również odpowiedzialne są za produkcję tlenu.

Woda jest niezbędna do życia, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dlatego dbajmy, aby naszym ukochanym pupilom podawać tylko taką dobrej jakości.