Dieta a picie wody – co daje nam odpowiednie nawodnienie?

Dieta a picie wody – co daje nam odpowiednie nawodnienie?

Woda stanowi bardzo istotny element zdrowej diety – ma ona wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu! Ile powinniśmy jej pić? Dzisiaj o tym, co daje nam odpowiednie nawodnienie.

Nawodnienie – podstawa zdrowej diety!

Na początku warto zacząć od tego, ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia. Zasadniczo przyjmuje się, że osoba dorosła w ciągu dnia powinna przyjmować około 2-2,5 litra wody – przekłada się to na funkcjonowanie niemal całego organizmu. Rozpuszcza ona szereg substancji i związków chemicznych, a także ma bezpośrednie przełożenie na krążenie krwi. Chroni też przed uszkodzeniem najważniejsze organy, takie jak mózg, rdzeń kręgowy, a także gałki oczne! Picie wody minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, między innymi zawału serca czy też udaru. Nawodnienie może mieć przełożenie na naszą koncentrację, kwestie związane z zapamiętywaniem i naukę nowych rzeczy! Szklanka wody ma również wpływ na nasz poziom energii – często będzie ona równie skuteczna, jak filiżanka kawy. Nie możemy zapomnieć także o kwestiach związanych z urodą, a mianowicie na myśli mamy tutaj kondycję skóry. Ważne jest nie tylko stosowanie kremów nawilżających, lecz również picie wody, bez której nasza cera będzie przesuszona, szara i bardziej narażona na powstawanie uszkodzeń mechanicznych.

Picie wody podczas odchudzania się

Picie wody wspiera proces odchudzania się. Dietetycy podkreślają, jak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów w momencie, kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Przede wszystkim musimy podkreślić, że picie wspomaga procesy trawienne, a dokładniej pracę enzymów trawiennych i gwarantuje utrzymanie odpowiedniej ilości soków żołądkowych. Żeby zapewnić sobie piękną sylwetkę konieczne są treningi i tutaj znowu kluczowym aspektem jest woda! Nie tylko gasi pragnienie podczas wymagających ćwiczeń, ale także zwiększa naszą wytrzymałość. Picie wody w czasie wysiłku jest istotne, ponieważ w ten sposób chronimy się przed skutkami odwodnienia, które może doprowadzić nawet do utraty przytomności. Napój powinien pojawić się też przy posiłku, ponieważ zwiększa uczucie sytości! Warto też podkreślić, że wodę możemy wzbogacić o kilka plastrów cytryny, która przedłuża uczucie najedzenia, przekłada się na lepsze trawienie i obniża ilość wydzielanej insuliny.

Odwodnienie – po czym je poznać?

Po czym poznać, że nasz organizm się odwodnił? Pierwsze objawy są dosyć niepozorne, ponieważ mogą się pojawiać zarówno bóle głowy, jak i uczucie pragnienia czy też pogorszenie ogólnego samopoczucia. Ponadto, koniecznie trzeba obserwować swoją skórę, ponieważ przesuszenie oraz większa podatność na uszkodzenia są również oznaką odwodnienia. Musimy pamiętać, że taki stan utrzymujący się przed dłuższy czas może również prowadzić do szeregu chorób! Dlatego właśnie trzeba uważać. Warto też dodać, że picie zbyt małej ilości płynu może prowadzić do problemów z odkładaniem się wody w organizmie, co powoduje obrzęki, a także dodaje nam kilogramów!

Nawodnienie pełni bardzo istotną rolę w naszej diecie – nie możemy bagatelizować tej kwestii! Dlatego właśnie pamiętajmy, aby dbać o picie odpowiedniej ilości wody