Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Od najmłodszych lat uczy się nas, że należy oszczędzać wodę. Dlaczego jednak powinniśmy to robić i czy może kiedyś zabraknąć tego drogocennego płynu?

Dlaczego trzeba oszczędzać wodę?

Przez długi czas myślano, że zasoby pitnej cieczy na świecie są nieograniczone. Niestety było to bardzo błędne podejście, ponieważ udowodniono, że cały czas się one zmniejszają. Jaka woda dysponujemy i ile tego niezbędnego do życia płynu mamy na Ziemi? Zacznijmy od tego, że ta użyteczna dla ludzi stanowi zaledwie około trzech procent wody na świecie, a pozostałe 97 procent jest słona. Niecałe 70 procent z ze słodkich zasobów znajduje się w lodowcach, a około 30 procent to wody podziemne. Warto jest także dodać, że ponad miliard osób na świecie ma utrudniony dostęp do tej cieczy. Szacuje się, że przez najbliższe lata ta liczba będzie jeszcze rosła, dlatego koniecznie trzeba postawić na oszczędność. Niestety źródła tej cieczy bardzo powoli się odnawiają w stosunku do tego, ile jej zużywamy. Zmniejszając zużycie przedłużymy też żywotność wielu zbiorników wodnych, które są konieczne do tego, aby nasz ekosystem funkcjonował prawidłowo.

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Oszczędzanie wody oczywiście należy rozpocząć w naszych gospodarstwach domowych. Jednak zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób to zrobić, podkreślmy że korzyści ze zmniejszonego zużycia płynu odczujemy również na własnej skórze! Pierwszą oczywiście są mniejsze rachunki, a co za tym idzie więcej pieniędzy w naszych portfelach. Po kilku miesiącach porównajmy kwoty, jakie płacimy obecnie i jakie płaciliśmy zanim zaczęliśmy ograniczać zużycie wody i na pewno będziemy mile zaskoczeni. Jednak to nie wszystko! Dzięki oszczędzaniu przepływa jej mniej przez nasze rury, a przez to obniżone zostają koszty konserwacji systemu kanalizacyjnego. Należy też wspomnieć o walorze edukacyjnym, zwłaszcza, jeśli mieszkamy z dziećmi. Pamiętajmy, że najmłodsi będą brali z nas przykład. Warto przecież uczyć nasze pociechy, że trzeba dbać o zasoby naturalne.

Jak oszczędzać wodę?

Istnieje wiele metod oszczędzania wody. Świetną opcją o jest między innymi instalacja uzdatniacza, dzięki czemu będziemy mogli pić tę ciecz prosto z kranu i nalewać jej tyle, ile potrzeba, a nie kupować butelkowaną, która otwarta niestety jest w stanie się szybko popsuć. Jednocześnie zmniejszymy też ilość używanego plastiku! Jak jeszcze możemy zmniejszać zużycie płynu? Tutaj dróg jest wiele:

  • wybrać krótki prysznic, zamiast kąpać się w wypełnionej po brzegi wannie,
  • uruchamiać wyłącznie pełną pralkę oraz zmywarkę,
  • naprawić nieszczelne krany,
  • zakręcać wodę w czasie mycia zębów.

Wszystkie te kroki są naprawdę proste i nie wymagają od nas wiele czasu!

Z oszczędzania wody płynie wiele korzyści! Dbajmy o naszą planetę, którą przecież musimy pozostawić przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie.