Fakty i mity na temat picia wody

Fakty i mity na temat picia wody

W temacie wody krąży wiele mitów związanych z prawidłowymi zasadami jej spożywania. Wątpliwości budzą informacje o dziennym zapotrzebowaniu, a także stwierdzenie o przydatności do spożycia wody z kranu. Z tego artykułu dowiesz się, co jest prawdą, a co mitem.

wodaNie bez powodu temat spożywania wody budzi tak duże zainteresowanie, gdyż ma ona ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim woda umożliwia zajście złożonych reakcji chemicznych, które zachodzą w procesach metabolicznych. Ponadto woda pozwala na transport zarówno składników odżywczych, jak i enzymów, hormonów czy życiodajnego tlenu do każdej komórki ciała. Do funkcji transportowej należy zaliczyć udział w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Bardzo ważną rolą wody jest udział w regulacji temperatury ciała. Woda w postaci potu ochładza organizm podczas wyższych temperatur, jednocześnie zapobiegając przegrzaniu. To ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilości wody. Dzięki temu będzie on mógł sprawnie funkcjonować.

Z przyjmowaniem wody wiąże się wiele mitów. Jednym z nich jest ten, mówiący, że dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5 litra wody dziennie. Nie do końca jest to prawda z tego względu, iż około 20% tego płynu jest dostarczana wraz z pożywieniem. Tak więc do uzupełnienia pozostaje już tylko 1,5-2 litrów. Oprócz wody, warto urozmaicić dietę o soki owocowe oraz zieloną herbatę. Poza tym zapotrzebowanie jest uzależnione od płci, aktywności oraz temperatury.

kranKolejne wątpliwości budzi stwierdzenie, że woda z kranu nadaje się do spożywania. W polskich kranach płynie woda, która nadaje się spełniając standardy epidemiologiczne, jednak specjaliści są sceptyczni co do jej spożywania. Zwracają uwagę na instalacje wodociągowe, których nie najlepszy stan negatywnie odbija się na jakości wody. Warto mieć to na uwadze przed podaniem takiej wody dzieciom. Rozwiązaniem jest tu zastosowanie filtrów, które zmiękczą i oczyszczą wodę z ewentualnych zanieczyszczeń.

Popularnym mitem jest stwierdzenie, iż woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej. W wielu przypadkach rodzaj wypijanej wody nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o wodę gazowaną to nie jest ona polecana osobom borykającym się z chorobami gastrycznymi oraz z nadciśnieniem. Picie wody z zawartością CO2 podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego wywołując poczucie ugaszenia pragnienia, co może skutkować wypiciem mniejszej ilości od tej, której potrzebuje organizm. Warto mieć ten fakt na uwadze.

Mitem jest także, że powinno się pić wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. W rzeczywistości poczucie pragnienia to znak świadczący o postępującym odwodnieniu. Dietetycy zalecają, by w ciągu dnia często popijać wodę w niewielkich ilościach, dzięki czemu organizm lepiej ją zagospodaruje. Oczywiście zapotrzebowanie na nią powinno być zwiększone podczas wysokich temperatur oraz w czasie uprawiania aktywności fizycznej.

Dla zdrowego człowieka przedawkowanie wody nie stanowi zagrożenia, gdyż jest ona bardzo bezpiecznym płynem. Jeśli chodzi o osoby mające problemy z niewydolnością nerek lub układem krążenia, powinny one stosować się do zaleceń udzielanych przez lekarza.