Filtracja wody z użyciem węgla aktywnego – jakie korzyści przynosi?

Filtracja wody z użyciem węgla aktywnego – jakie korzyści przynosi?

Rozwiązań filtracji wody w obecnych czasach nie brakuje, a szczególną popularnością ostatnio cieszy się zastosowanie węgla aktywnego. Jest to substancja, której działanie opiera się na adsorpcji, czyli zatrzymywaniu zanieczyszczeń na powierzchni swoich cząsteczek. Poza tym jest to taki rodzaj węgla, który jest nieco bardziej elektrododatni, a dzięki temu jeszcze skuteczniej powstrzymuje zanieczyszczenia. Jaka jest jednak dokładna rola węgla aktywnego w procesie filtracji wody i jakie korzyści on przynosi?

Filtrowanie wody poprzez węgiel aktywny

Węgiel aktywny doskonale radzi sobie z usuwaniem większości związków organicznych, dlatego też stanowi doskonałą opcję do filtracji wody. Filtracja na węglu aktywnym jest jednak dopiero drugim etapem procesu – tuż po mechanicznej filtracji. Polega on na przyciąganiu cząsteczek zanieczyszczeń chemicznych i organicznych oraz następnie na zatrzymywaniu ich na porowatej strukturze węgla. Głównym przeznaczeniem tego etapu jest usunięcie z wody wszelkich substancji odpowiedzialnych za niewłaściwy smak, zapach oraz barwę wody. Filtr węglowy nie jest jednak skuteczny w przypadku zanieczyszczeń nieorganicznych czy metali, np. soli, minerałów lub siarczanów.

Filtry do wody z węglem aktywnym – korzyści

Woda filtrowana z użyciem węgla aktywnego to przede wszystkim woda czysta. Jest ona pozbawiona wszelkich właściwości organoleptycznych, czyli takich, które negatywnie wpływają między innymi na walory smakowe. Poza tym węgiel aktywny może skutecznie usuwać różnorodne substancje chemiczne, takie jak chlor czy pestycydy. Dzięki temu woda staje się bardziej zdrowa i bezpieczna do spożycia. Oczywiście co też istotne – filtr węglowy doskonale radzi sobie z usuwaniem bakterii, wirusów oraz innych mikroorganizmów, poprawiając przy tym jakość wody. Tak liczne właściwości decydują o tym, iż regularne spożywanie wody filtrowanej węglem aktywnym przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Eliminuje ryzyko zatrucia substancjami chemicznymi czy organicznymi oraz infekcjami spowodowanymi przez mikroorganizmy, które często znajdują się w wodzie.

Filtry do wody – jaki wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na filtrację wody za pomocą węgla aktywnego, musimy mieć tę świadomość, że występuje wiele rodzajów filtrów. Jaki więc filtr będzie najbardziej odpowiedni? Efektywnym rozwiązaniem są niewątpliwie kolumny filtracyjne, których koszta eksploatacji są niewielkie. Ponadto ich złoża wymienia się średnio co kilka lat, a okresowo można je także przepłukiwać, aby zwiększyć żywotność filtra. Popularne są również filtry narurowe z węglem aktywnym, które skutecznie filtrują wodę. Ich minusem jest jednak konieczność częstszej wymiany wkładu. Warto także zdecydować się na filtr węglowy czy zmiękczacz wody z filtrem węglowym od SoftWater. Są to rozwiązania nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne i skuteczne. Zapewniają smaczną i zdrową wodę o lepszej jakości, która jest również bardziej zdatna do kąpieli. Można to zauważyć po gładkiej skórze bez podrażnień oraz lśniących i mocnych włosach.

Czysta woda jest fundamentalnym elementem zdrowego stylu życia, a jej filtracja z użyciem węgla aktywnego jest zdecydowaniem dobrym rozwiązaniem niosącym wiele korzyści. Węgiel aktywny dzięki swoje zdolności do usuwania zanieczyszczeń poprawia jakość wody, czyniąc ją bardziej odpowiednią do spożycia. Warto jednak zastanowić się, który filtr będzie najlepszy w naszym przypadku.